menu
QAmmunity.org
Recent activity by Memoizr
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Recent activity by Memoizr
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Memoizr
Filter
User Memoizr
Recent activity
All questions
All answers
What occurs in a person's body after he or she has smoked crack cocaine
asked
Nov 5, 2024
Health
high-school
1
answer
6.7k
views
Raj is using rubbing alcohol to clean his typewriter. What is he MOST likely using it for?
answered
Oct 17, 2024
Chemistry
college
2
answers
197k
views
In what numeric system does 111 name this amount: ★★★★★★★ a) Roman b) Arabic c) Decimal d) Binary
asked
Oct 11, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
118k
views
In determining the beginning of recessions, the NBER Business Cycle Dating Committee looks for evidence of decline in: A. the stock market. B. the entire economy. C. specific sectors of the economy. D.
asked
Oct 5, 2024
Business
high-school
1
answer
118k
views
How do you find a monthly payment on auto loans?
answered
Sep 28, 2024
Business
college
2
answers
104k
views
What does the danger of a driver using amphetamines on a long trip do? 1) Increases the risk of accidents 2) Improves focus and alertness 3) Reduces fatigue 4) Enhances driving skills
asked
Sep 17, 2024
Medicine
college
1
answer
123k
views
a real estate broker is typically authorized by a principal to help in the sale of a house by acting as what?
answered
Aug 23, 2024
Business
high-school
2
answers
205k
views
How mixed-race my affect Trevor Noah’s childhood in South Africa and what might he experienced? Can someone help me ASAP please?
answered
Aug 21, 2024
English
high-school
1
answer
215k
views
Lines 308-316: According to the text that comes before this passage, when was the Mayflower Compact signed? How does the brief summary of events in this passage compare to those listed in Chapter X? Of
answered
Aug 9, 2024
English
college
1
answer
40.5k
views
What are the 12 public interest or national priority uses that allow disclosure without consent of PHI?
asked
Jul 26, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
14.1k
views
To ________ an angle means to divide the angle into two congruent angles. a.split b.cut c.construct d.bisect
answered
May 29, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
52.1k
views
According to Thomas Paine what was republicanism and when would a republic give way to tyranny?
asked
Apr 6, 2024
History
college
1
answer
170k
views
Nucleosomes are best described as: (a) Eukaryotic DNA associated with histone proteins. (b) Prokaryotic DNA associated with nonhistone proteins. (c) Eukaryotic DNA associated with nonhistone proteins.
answered
Mar 24, 2024
Biology
high-school
1
answer
179k
views
What type of piano did Mozart prefer and why?
asked
Mar 19, 2024
Arts
high-school
1
answer
27.9k
views
Which is a reason that technical support lends itself to a team setting? -The sheer number of available products. -The need for business knowledge. -The need to use resources efficiently and effectively.
answered
Mar 11, 2024
Computers and Technology
high-school
1
answer
152k
views
Describe how each type of radiation affects an atom's atomic number and mass number.
answered
Mar 8, 2024
Chemistry
college
1
answer
101k
views
A certain number was multiplied by 3. then, this product was divided by 3. Finally, 5 was subtracted from this quotient, resulting in a difference of -3. what was the number? please show work and answer
answered
Dec 28, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
221k
views
Find the distance between the points (8, 2) and (2, 10). Round decimals to the nearest tenth. units Submit
answered
Dec 28, 2023
Mathematics
college
2
answers
8.7k
views
Josie and some of her friends rode motorcycles all day on Saturday. She made a table that showed the number of gallons of gas remaining at the end of each hour. The scatterplot below shows the gas that
answered
Oct 31, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
83.4k
views
Which of the following rates is the best deal on a box of cereal? options: $3.20 for 20 ounces $4.50 for 25 ounces $5 for 40 ounces $6.50 for 20 ounces
answered
Sep 30, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
189k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org