Answer:
C. $5 for 40 ounces
Explanation:
First, we need to find the unit rate for each deal.
To do this, we divide the price of the cereal box by the unit (ounces):
1. $3.20 for 20 ounces
3.20/20 = $0.16 for each ounce
2. $4.50 for 25 ounces
4.50/25 = 0.18 for each ounce
3. $5 for 40 ounces
5/40 = 0.13 for each ounce
4. $6.50 for 20 ounces
6.50/20 = 0.33 for each ounce
As you can see, the third one is the best deal, as it is the least expensive.
Hope this helps!