menu
QAmmunity.org
Answers by Meluha
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Meluha
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Meluha
Filter
User Meluha
Recent activity
All questions
All answers
How does the us economy differ from pure capitalism.
answered
Dec 18, 2023
Business
high-school
3
votes
165k
views
At KEY Middle School, there are 240 girls and 160 boys. What percent of all the students are girls?
answered
Oct 22, 2023
Mathematics
college
3
votes
122k
views
A pebble dropped into a calm pond causing ripples in the form of concentric
answered
Sep 10, 2023
Mathematics
college
3
votes
233k
views
Shana wants to use all 62 feet of the fencing she has to make a rectangular run for her dog. She decides to make the length of the run 20 feet. She writes and solves the equation 21+2w = 62 to find the
answered
Aug 6, 2023
English
high-school
9
votes
222k
views
Toby has $31 to buy t-shirts for his bowling team. each t-shirt costs $5. how many t-shirts can he buy?
answered
Aug 5, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
19.6k
views
25 > w - 7 solve the inequality for w and simplify your answer as much as possible
answered
Feb 27, 2023
Mathematics
high-school
2
votes
46.0k
views
Álgebra/help There are 3 consecutive integers that add up to 15. What is the least of these integers?
answered
Dec 23, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
188k
views
Name the solid ?m # of faces ? # of edges? # of vertices? what’s the height ?
answered
Dec 21, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
14.5k
views
Porque nuestra lengua es latina y porque se le llamó originalmente castellana
answered
Oct 27, 2022
Spanish
high-school
4
votes
102k
views
The cost of 15 pounds of cat food is $48.75. What is the cost per pound of cat food?
answered
Sep 15, 2022
Mathematics
college
3
votes
112k
views
Simplify: 2m – 6 ≤ 18. Group of answer choices m ≥ 6 m ≤ 12 m ≤ 6 m ≥ 12
answered
Jul 17, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
190k
views
Read the excerpt from "I'm Not Thirteen Yet" by Amy Bernstein. Sixth grade was a tough year. Some days, walking the halls was like trudging through peanut butter—nearly impossible. I had entered the world
answered
Jul 16, 2022
English
college
1
vote
9.6k
views
HELP ME PLS I ONLY HAVE A COUPLE OF MIN PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS
answered
Jun 8, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
235k
views
The use of _____ helps the author move the story from one point to the next.
answered
May 14, 2022
English
high-school
8
votes
43.1k
views
If you have 10 gums and then you take out 5 how much will you have left
answered
May 4, 2022
Mathematics
college
3
votes
61.1k
views
Writing Homework: Homework reminds me of.... (5 sentences)
answered
May 2, 2022
English
college
1
vote
47.8k
views
Total Cost Formula Davis Company has analyzed its overhead costs and derived a general formula for their behavior: $60,000 + $14 per direct labor hour employed. The company expects to use 50,000 direct
answered
Dec 19, 2021
Business
college
3
votes
10.9k
views
What does the underlined word mean in the following sentence? The archeologists built a tunnel inside la pirámide that leads to the jaguar throne. cube pyramid triangle perimeter
answered
Aug 18, 2021
Spanish
high-school
5
votes
197k
views
Is the highlighted word a verb? They have ten horses on their farm. A. Yes B. No
answered
Aug 10, 2021
English
college
2
votes
27.5k
views
Jeannie plans to deposit $6,000 in a money market sinking fund at the end of each year for the next four years. What is the amount that will accumulate by the end of the fourth and final payment if the
answered
Jul 17, 2021
Business
college
3
votes
106k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org