menu
QAmmunity.org
Answers by Mckay Multimedia
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Mckay Multimedia
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Mckay Multimedia
Filter
User Mckay Multimedia
Recent activity
All questions
All answers
In order to write the equation of the line passing through the point (-2, 2) that is parallel to the line y = 2x + 3 , the next step is to find the y-intercept of the perpendicular line. What is the y-intercept
answered
Mar 29, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
194k
views
1. Consider an economy in which autonomous consumption is 800, the marginal propensity to consume is 0.8, investment is 400, government spending is 500, taxation is 400, and net exports are 100. A. What
answered
Mar 29, 2021
Business
college
2
votes
232k
views
Your fixed expenses are $834.02/month. You save 5 months' worth in an emergency fund over a year's time. How much did you save per month?
answered
Mar 18, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
125k
views
A similarity between the Battles of Chancellorsville and Fredericksburg was that.
answered
Mar 12, 2021
History
high-school
7
votes
181k
views
A gumball machine contains 23 green gumballs, 52 red gumballs, 34 blue gumballs 61 yellow gumballs, and 30 pink gumballs. What percentage of the gumballs are red?
answered
Feb 18, 2021
Advanced Placement (AP)
high-school
2
votes
18.6k
views
When dividing 8,164 by 78.5, what is the place value of the last digit in the quotient? A. ones B.tenths C. hundredths D. thousandths
answered
Feb 12, 2021
Mathematics
college
4
votes
209k
views
The United States began as more of a A) market economy but grew more mixed as a government added laws and regulations B) traditional economy but became a command economy as the government grew C). Mixed
answered
Nov 14, 2020
Social Studies
middle-school
0
votes
167k
views
For 3/4 of a pound of peanuts, jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)?
answered
Sep 29, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
163k
views
The sum of a number and 3 is -2. Find the number.
answered
Jun 28, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
115k
views
The cost of three scarves is $26 and 25 s The cost of three scars is $26.25 what is the unit price
answered
Jun 27, 2020
Mathematics
high-school
1
vote
133k
views
A certain substance condenses at a temperature of 123.3°C . But if a 65.0 gm sample of X is prepared with 24.6g of urea ((NH2)2CO) dissolved in it, the sample is found to have a condensation point of 124.
answered
Mar 19, 2020
Chemistry
college
4
votes
95.4k
views
How many of the following numbers are not whole numbers? 32 ¾ 1,265 3.7 √3 3000 1
answered
Jan 12, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
218k
views
What macromolecule is found in fruits and vegetables?
answered
Dec 18, 2019
Biology
middle-school
3
votes
206k
views
Find the Commission on a $4,500.00 sale with a 10.5% commission rate. PLZZZ HELP!!!!
answered
Aug 19, 2019
Mathematics
college
3
votes
138k
views
Shopping can release stress, why?
answered
Apr 22, 2019
English
middle-school
0
votes
221k
views
Help please ex 29...........
answered
Mar 17, 2019
English
middle-school
5
votes
24.0k
views
11. Horsepower is defined as work per unit of
answered
Feb 24, 2019
English
middle-school
4
votes
192k
views
Which statement about round characters is true? Round characters are dynamic, with multifaceted traits developed in their story lines. Round characters are the minor characters of a plot. Round characters
answered
Jan 25, 2019
English
college
5
votes
131k
views
Help me!!!!!!!!!!!!!
answered
Nov 22, 2018
Mathematics
middle-school
3
votes
197k
views
A letter is randomly chosen from the word candlestick.find the probability p (a vowel) p (n or s) p (not c )
answered
Aug 26, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
62.2k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org