menu
QAmmunity.org
Answers by Matthew DeNardo
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Matthew DeNardo
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Matthew DeNardo
Filter
User Matthew DeNardo
Recent activity
All questions
All answers
70 yo female with hx of HTN, DM, and hypothyroidism presents with c/o sudden onset of left lower extremity pain. Exam reveals a cool left lower extremity with a mottled appearance. Dorsalis Pedis and posterior
answered
Dec 10, 2024
Medicine
college
2
votes
125k
views
10/27 divided by 2/3 is?
answered
Jun 27, 2024
Mathematics
high-school
4
votes
53.8k
views
An op-amp-based inverting integrator is measured at 10 kHz to have a voltage gain of -10⁴V/V. At what frequency is its gain reduced to -1V/V? What is the integrator time constant?
answered
Jun 25, 2024
Engineering
college
4
votes
149k
views
ompany X, an active retail store, decides to redesign their procurement organization structure in Canada. They have, already, implemented their ERP system and have improved their processes and information
answered
Jun 15, 2024
Business
college
2
votes
1.1k
views
GEOMETRY 100POINTS!!!!!
answered
May 15, 2024
Mathematics
college
2
votes
33.6k
views
12 ounces of Brand X costs $1.50 16 ounces of Brand Y costs $1.92 Find the unit price for each brand. Which brand is better to buy
answered
Mar 20, 2024
Mathematics
high-school
1
vote
115k
views
What is the verb form of Diaphragm?
answered
Aug 10, 2023
English
high-school
3
votes
132k
views
Calculate surface area on rectangular Prism
answered
Jul 7, 2023
Mathematics
college
4
votes
226k
views
HELP ME WHOEVER ANSWERS IS THE SMARTEST AND I WILL TELL EVEYONE ABT YOU PLEASE HELP ME I NEED HELP
answered
Jun 11, 2023
Mathematics
college
10
votes
153k
views
Ms. Hill wants to carpet her rectangular living room, which measures 14 feet by 11 feet. If the carpet she wants to purchase costs $1.50 per square foot, including tax, how much will it cost to carpet
answered
May 2, 2023
Mathematics
high-school
7
votes
23.6k
views
Monopolies are usually harmful to economies because they:
answered
Apr 22, 2023
Social Studies
college
9
votes
234k
views
Need help asap please help math question
answered
Mar 4, 2023
Mathematics
college
1
vote
50.2k
views
Robert buys cheese and lemons at the store. He pays a total of $24.36. He pays a total of $5.31 for the cheese. He buys 5 bags of lemons that each cost the same amount. Write and solve an equation which
answered
Jan 29, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
57.4k
views
ABA is a way to classify the form of music. True False
answered
Dec 8, 2022
Arts
middle-school
5
votes
162k
views
Which two factors allow this cattail population to thrive in its ecosystem? A. A harsh, cold climate B. Nutrient-poor soil OC. Adequate sunlight D. Plentiful freshwater
answered
Nov 10, 2022
Biology
college
1
vote
58.7k
views
PLEASE HELP NEED SOON!!! i need to find the rate of change in this function
answered
Aug 7, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
165k
views
Read the excerpt from Thoughts and Sentiments. In these excerpts, how does Cugoano's purpose differ from Sancho's purpose? It is therefore manifest, that something else ought yet to be done; and what is
answered
Jul 1, 2022
English
high-school
7
votes
78.3k
views
AP HUMAN GEOGRAPHY Country a: 226 people/sq.mile(physiological density), 8078 people/sq.mile(arable land %) Country b: 84 people/sq.mile(physiological density), 498 people/sq.mile( arable land %) Which
answered
Jun 8, 2022
Advanced Placement (AP)
high-school
2
votes
73.7k
views
Which is more concentrated in starch beaker or tube?
answered
May 19, 2022
Biology
high-school
4
votes
56.0k
views
0. What percent of 9 is 18? What are you going to solve? b. percentage d. decimal a rate c. base pleas help
answered
Feb 9, 2022
Mathematics
high-school
9
votes
33.0k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org