menu
QAmmunity.org
Answers by Mark Dolbyrev
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Mark Dolbyrev
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Mark Dolbyrev
Filter
User Mark Dolbyrev
Recent activity
All questions
All answers
PLEASE HELP ASAP I DON’T UNDERSTAND ANY OF THIS
answered
Oct 20, 2023
Biology
high-school
6
votes
70.0k
views
Which correctly describes the Ten Commandments?
answered
Aug 12, 2023
History
high-school
6
votes
88.5k
views
Select all of the shapes below which arerotations of shape X.
answered
May 25, 2023
Mathematics
college
5
votes
103k
views
The sum of 2 numbers is 24. one number is 3 times great as the other. what are the 2 numbers?
answered
May 14, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
166k
views
If someone falls at a rate of 2 kg/s, how long in seconds will it Take someone with a mass of 119 lb To fall Off a hill?
answered
Apr 17, 2023
Chemistry
college
3
votes
69.0k
views
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon? *
answered
Dec 18, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
121k
views
Nick is selling software and earns 12% of his sales as a commission If he sells a total of $668 in software this week, how much is his commission
answered
Oct 15, 2022
Mathematics
college
6
votes
70.5k
views
A piece of data in a program whose value can change is called a(n) - O A. sprite B. variable O c. algorithm O D. event
answered
May 31, 2022
Computers and Technology
high-school
5
votes
176k
views
1. (06.01 LC) 3^4 + 2 ⋅ 5 = . (Input whole numbers only.)
answered
May 19, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
192k
views
Solve for x. 4.2 5.3 6.8 8.1
answered
May 19, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
225k
views
In the poem "The Road Not Taken "What does the speaker mean by " I took the one less traveled by, and that has made all the difference."
answered
Apr 17, 2022
English
middle-school
4
votes
196k
views
Laura has moved to a new apartment. Her schoolbooks comprising of different subjects are mixed in a bag during the move. Four books are of mathematics, three are English, and six are science. If Laura
answered
Mar 28, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
139k
views
(Choose Ser or Estar) Aren't you the famous athelete? * ser estar
answered
Mar 17, 2022
Spanish
high-school
9
votes
31.9k
views
How would you describe the slice that created the rectangular cross-section on this cake? A-perpendicular to the base B. diagonal to the base cutting off exactly 1 vertex C. diagonal to the base cutting
answered
Mar 16, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
190k
views
Given that both liquid A and B exert the same amount of pressure .What would be the height of column of liquid A if the density of liquid A is twice the density of liquid B and the height of column of
answered
Feb 17, 2022
Physics
high-school
8
votes
46.0k
views
A builder wants to nail a 2 1/4 foot extension to a board that is 7 9/12 feet long. How long will the board be after her work? Express your answer in lowest terms. A reasonable estimate for this problem
answered
Dec 23, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
228k
views
Solve for c. 3abc + b = 5 c = c = 2 - ab c = -
answered
Dec 14, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
75.4k
views
What is an online media source? and what are the types?
answered
Dec 11, 2021
English
high-school
4
votes
68.3k
views
The world's first empire was A. Akkadian B. Babylonian C. Hittite D. Assyrian
answered
Nov 1, 2021
History
high-school
3
votes
11.7k
views
Grosheim Incorporated has fixed expenses of $213,000 per year. Right now, Grosheim Incorporated is selling its products for $250 per unit. Management is contemplating a 40% increase in the selling price
answered
Sep 13, 2021
Business
middle-school
1
vote
88.9k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org