121k views
1 vote
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon? *

User Ameer Deen
by
5.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$8.50

Explanation:

Divide $22.10 over 2.6 pounds of salmon

User Usman Riaz
by
4.9k points
2 votes

Answer:

8.50

Explanation:

Divide $22.10 over 2.6 pounds of salmon

User Mark Dolbyrev
by
5.3k points