menu
QAmmunity.org
Questions by Lukas Thum
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Lukas Thum
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Lukas Thum
Filter
User Lukas Thum
Recent activity
All questions
All answers
Find the area 2 cm 4.4 cm
asked
Oct 26, 2023
Mathematics
college
1
answer
22
votes
26.1k
views
Use the dot plot to answer the question. A dot plot that has 3 dots at 1, 4 dots at 2, 3 dots at 3, 4 dots at 4, 5 dots at 5, & 3 dots at 6. What is the mean of the data set in the dot plot? Enter your
asked
Oct 19, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
8
votes
114k
views
Jillian school is selling tickets for a play the tickets cost $10.50 for adults and $3.75 for student s the ticket sales for opening night total 2071.50.the equation$10.50 a plus $3.75 b equal 2071.50where
asked
Jul 24, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
104k
views
A lizard’s body temperature begins to drop. This causes a behavior to occur. The lizard moves out of the shade onto a rock in the sun. Its body temperature increases A lizard’s body temperature begins
asked
Jul 12, 2023
Biology
high-school
1
answer
0
votes
99.0k
views
2. How does nutrition affect your overall health?
asked
May 14, 2023
Health
high-school
1
answer
3
votes
199k
views
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
asked
Apr 2, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
17
votes
19.9k
views
Since no one business sells enough products to influence the price, this is an example of?
asked
Oct 8, 2022
Business
college
1
answer
3
votes
27.9k
views
Which graph correctly represents this 2y+x=-5and y+3x=0
asked
Aug 17, 2022
Mathematics
college
1
answer
4
votes
135k
views
If 13 - x = 7, what is the value of 8x?
asked
Jun 21, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
130k
views
What is a baldacchino?
asked
Apr 13, 2022
Arts
college
2
answers
10
votes
108k
views
suppose 3 years ago Rose was 24 years older than her daughter at present Rose is 5 times as old as her daughter how old will be the daughter in three years time
asked
Mar 26, 2022
Mathematics
college
1
answer
0
votes
87.8k
views
What was Saint Augustine's theory on monsters?
asked
Dec 22, 2021
English
high-school
1
answer
3
votes
80.5k
views
If sugarless gum sells at 2 pieces for $.25, then what would 10 pieces cost?
asked
Oct 14, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
203k
views
Find the value of X in this picture
asked
Sep 7, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
176k
views
HELP!!! I HAVE 2 MINUTES!!!! What is the solution set for (x+1)^2−13=36? A.{–6, 6} B.{–8, 6} C.{–6, 8} D.{–7, 5}
asked
Sep 1, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
116k
views
Megan bought 3 pounds of apples that cost dollars per pound. She gave the cashier a 20-dollar bill. Which equation could Megan use to find the amount of change y, she should receive
asked
Aug 28, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
112k
views
There are a total of 84 students in the robotics club and the science club. The science club has 12 more students than the robotics club. How many students are in the science club?
asked
May 19, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
232k
views
The equation of line L is 3x − 4y = 24. The line intersects the X − axis at A and the Y − axis at B. Given that M is the point (4, −3) and O is the origion. Find . The gradient of line L.
asked
Feb 21, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
151k
views
13.5 kg of bronze was made by combining 8.1 kg of copper which costs $2.40/kg with 5.4 kg of tin which costs $7.40/kg. Find the cost per kg of the mixture.
asked
Feb 15, 2021
Mathematics
college
1
answer
3
votes
205k
views
What is today's date lol
asked
Feb 11, 2021
Arts
middle-school
2
answers
4
votes
223k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Search QAmmunity.org