menu
QAmmunity.org
Questions by Loup
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Loup
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Loup
Filter
User Loup
Recent activity
All questions
All answers
Gold was mined in California and divided into 1.5 kg pieces. Each piece of gold was a perfect cube 8.1 cm tall. What was the density of the gold? a) 0.030 g/cm³ b) 1.5 g/cm³ c) 1.125 g/cm³ d) 0.125 g/cm
asked
Nov 6, 2024
Physics
high-school
1
answer
3
votes
47.5k
views
The recommended inflation of a car tire is no more than 35 pounds per square inch. a)True b)False
asked
Aug 9, 2024
Physics
high-school
1
answer
3
votes
143k
views
Simplify the question
asked
Jun 22, 2024
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
225k
views
The general term for a structure within cells that performs a specialized task and may or may not be enclosed in its own membranes is called a(an) ___________________.
asked
Mar 9, 2024
Biology
high-school
1
answer
5
votes
161k
views
The two ways of aborting processes and eliminating deadlocks are (choose all that apply): a) Abort all deadlocked processes b) Abort all processes c) Abort one process at a time until the deadlock cycle
asked
Jan 1, 2024
Computers and Technology
high-school
1
answer
0
votes
170k
views
Technician A says that for any fuel to burn efficiently, it must be vaporized and fully mixed with the proper amount of air. Technician B says that small fuel particles are easier to vaporize. Who is correct?
asked
Jul 8, 2023
Engineering
college
1
answer
1
vote
121k
views
Find the midpoint between (31, 7) and (–17, 19). (7, 13) (14, 26) (19, 1) (24, –6)
asked
May 3, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
106k
views
What is the most important information the nurse should share with the patient during the orientation phase?.
asked
Mar 12, 2023
Health
high-school
1
answer
5
votes
23.8k
views
Please help me on this, I can't understand this at all!
asked
Dec 11, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
200k
views
What is the benefit of using sunscreen when working outside every day?
asked
Sep 12, 2022
Biology
high-school
2
answers
25
votes
209k
views
Are the arcs below congruent? B 120° G 1139 не 0 0 4 A. No, because the arcs do not have the same measure. B. There is not enough information to determine. C. Yes, because the central angles are the same.
asked
Apr 27, 2022
Mathematics
college
1
answer
0
votes
8.3k
views
A cliche can be describe as: a new idea a form of fiction a meaningful phrase a tired, overused expression
asked
Mar 12, 2022
English
middle-school
2
answers
0
votes
29.2k
views
1. What was the first permanent English settlement in America? A. Plymouth B. Jamestown C. Boston D. Philadelphia
asked
Feb 25, 2022
History
college
2
answers
18
votes
217k
views
Determine the profit of each book sold to Jake Lucas, using the actual price the customer paid (not the book’s regular retail price). Sort the results by order date. If more than one book was ordered,
asked
Dec 3, 2021
Engineering
college
1
answer
5
votes
134k
views
A broad, ramp-like accumulation of sediment found downstream from the end moraine of a glacier is
asked
Aug 20, 2021
Geography
middle-school
2
answers
4
votes
155k
views
If a line is perpendicular to a line segment what angel do they form at their intersection
asked
Jun 20, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
160k
views
how do i come up for ideas for a essay about my journey to black belt when i have writers block? i have to write a full page for my journey to black belt and i'm stuck and i cant seem to get unstuck
asked
May 11, 2021
English
middle-school
2
answers
0
votes
107k
views
Was the Farmer’s Alliance successful? Why or why not?
asked
Mar 18, 2021
History
high-school
1
answer
2
votes
45.1k
views
Keith left his house, rode his bike 3 miles along one road, took a 90 degree turn, and rode 3 miles to the local swimming pool. If he had ridden directly to the pool, how much distance would he have saved?
asked
Mar 5, 2021
Mathematics
college
2
answers
2
votes
109k
views
7 lbs of sour candies cost $7.00. What is the unit price?
asked
Feb 22, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
205k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org