menu
QAmmunity.org
Answers by Lanery
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Lanery
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Lanery
Filter
User Lanery
Recent activity
All questions
All answers
Submission for the FSC short story made by me: Nathan Valentine credit: leah22774 Run Katie run! They will kill you! Kate held her stuffed bear to her chest as she watched her mom being dragged away from
answered
Jun 28, 2021
English
high-school
3
votes
6.3k
views
The tendency to recognize one positive or negative quality or trait about a person, then associate that quality or trait with everything about that person.
answered
Jun 5, 2021
Social Studies
high-school
5
votes
35.8k
views
All of the major hotel chains have raised their rates all over the world repeatedly every quarter for the past three years. Finally, major corporations with accounts at the hotels have begun to renege
answered
May 29, 2021
Business
high-school
5
votes
235k
views
1.Choose the correct verb to fill in the blank. La chica _______ de Cuba. A.va B.está C.es D.están E.van 2.Choose the correct verb to fill in the blank. La chica _______ de Cuba. A.va B.está C.es D.están
answered
Apr 5, 2021
Spanish
college
1
vote
103k
views
#NAME?
answered
Jan 23, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
72.3k
views
An interest in and right to real property that limits the legal owner's freehold interest is known as what
answered
Jan 22, 2021
Business
high-school
2
votes
161k
views
What is the simple interest formula? A.I=P-rt B.I=Prt C.I=P+r+t
answered
Jan 21, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
38.8k
views
This trip the family will spend $117.96. The next trip they will spend $119.27. This is an increase of ($117.96 − $119.27) or an increase of $1.31. What is the percent of increase? Round your answer to
answered
Jan 19, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
120k
views
What is the correct evaluation of 4x2 - 2x + 5, when x is equal to 2?
answered
Nov 27, 2020
Mathematics
middle-school
0
votes
182k
views
The cost of 9 scarves is $83.25. What is the unit price?
answered
Sep 25, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
113k
views
Salman is a new employee at a quarry. Being a new employee, he feels lonely at work. However, he finds a group of people who share jokes and speak informally with each other to reduce work-related stress.
answered
Mar 18, 2020
Business
college
4
votes
201k
views
Why should writers take a break between writing the first draft and revising? to separate the processes of writing and revising to avoid becoming tired of the subject matter to have a fresh perspective
answered
Jun 16, 2019
English
high-school
2
votes
133k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org