menu
QAmmunity.org
Questions by Lakin Lu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Lakin Lu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Lakin Lu
Filter
User Lakin Lu
Recent activity
All questions
All answers
$180 for 20 feet what would 300 feet cost
asked
Dec 27, 2024
Mathematics
college
2
answers
0
votes
123k
views
Many neurotransmitters are broken down by? a) Sodium. b) Potassium. c) Enzymes. d) Hormones.
asked
Mar 17, 2024
Biology
high-school
1
answer
0
votes
86.8k
views
Find the final temp of 500 grams of water at 22 C that is combined with 80 grams of metal (c=. 0.97 J/g*C) at 250C
asked
Jan 20, 2024
Physics
high-school
1
answer
2
votes
61.5k
views
Use the initial term and the recursive formula to find an explicit formula for the sequence an. Write your answer in simplest form. an=-2 an = an-1 -13 an=
asked
May 10, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
22
votes
15.1k
views
Help please need this today...How much does geography affect people’s lives? Be sure to cite at least one piece of evidence about each geographic region (Middle America, South America, and North America).
asked
May 5, 2023
History
high-school
1
answer
4
votes
176k
views
We are given a CSP with only binary constraints. Assume we run backtracking search with arc consistency as follows. Initially, when presented with the CSP, one round of arc consistency is enforced. This
asked
Nov 9, 2022
Engineering
college
1
answer
1
vote
49.8k
views
Someone help me with this plz asap!!!
asked
Sep 27, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
24
votes
219k
views
2i^20 + i^42 i^101 - i^2 Show Work
asked
May 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
228k
views
How did the Election of 1896 affect the Populist Party?
asked
May 5, 2022
History
high-school
1
answer
0
votes
210k
views
An example of an algebraic expression is pick one x + 2 y = x + 2 y < x + 2 y = x ^ 2 + 2x
asked
Apr 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
202k
views
3 pencils cost $0.45. What is the cost per pencil?
asked
Mar 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
20.2k
views
What was the outcome of the Spanish-American War? A.It led to the United States to urge French withdrawal from Mexico. B.It led to the Treaty of Paris between Spain and the United States. C.It created
asked
Feb 23, 2022
History
college
1
answer
11
votes
55.7k
views
Which vitamin should be taken for healthy the eye
asked
Jan 28, 2022
Health
college
2
answers
1
vote
204k
views
(-2,3) - 1-2, 12) = ?
asked
Jan 11, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
159k
views
When you look under your plastic water bottle, there’s a recycling sign with a number in it. What does it mean ?
asked
Nov 27, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
4
votes
205k
views
The sum of two numbers is -64. Their difference is -10. Find the numbers. The smaller number is: The larger number is:
asked
Aug 13, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
74.1k
views
Hey! Got a few questions! What angle represent A in the figure above?(Rainfall in 5 stations) A.45 B.70 C.90 Which station had the highest amount of rainfall recorded? 5 points a. A b. B c. C
asked
Jun 4, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
131k
views
53. The President cannot a. tax exports to other countries b. recognize new countries c. make treaties d. deploy more soldiers to Afghanistan
asked
Jun 4, 2021
Social Studies
college
1
answer
2
votes
70.2k
views
Convert to scientific notation 0.0000089
asked
Apr 26, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
176k
views
1. Create 2 French sentences for each of the following words. Ce Cet Cette Ces 2. Write a sentence in French talking about the various modes of transportation (train, subway, plane etc..), for example:
asked
Apr 8, 2021
French
college
2
answers
4
votes
141k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org