menu
QAmmunity.org
Answers by Kulis
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Kulis
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Kulis
Filter
User Kulis
Recent activity
All questions
All answers
Ana went to the grocery store and bought 3 apple pies from the bakery for $27.30. What is the unit price for each pie?
answered
Oct 26, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
168k
views
Two elements Aluminum and chrome are being consider use in making solid solution alloy with gold. which element will the better candidate if high solid solubility is desire
answered
Aug 19, 2020
Engineering
college
2
votes
150k
views
Determine the coordinates of the y-intercept of 5x − 5y = 4
answered
Feb 18, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
133k
views
Report on environmental pollution
answered
Jan 25, 2020
Health
middle-school
3
votes
119k
views
Derek solved 1,400 math problems in 70 days. if Derek solved the same number of math problems each day, how many math problems did Derek solved each day?
answered
Oct 24, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
51.6k
views
Which rain gauge would be least accurate for measuring heavy rainfall?
answered
Oct 21, 2019
Biology
college
7
votes
11.3k
views
Read the list of elements given below. He, Ne, Ar, Kr Which of the following about the elements is true? All of them are unreactive gases. All of them are reactive metalloids. He and Ne are unreactive
answered
Aug 3, 2019
Chemistry
middle-school
4
votes
162k
views
Why didn't the federal local governments collect an excise tax on alcohol during prohibition
answered
Jun 10, 2019
History
middle-school
1
vote
125k
views
Read the quotation from "Ain't I a Woman?" That man over there says that women need to be helped into carriages, and lifted over ditches, and to have the best place everywhere. Which 1850s social norm
answered
Apr 21, 2019
English
college
2
votes
190k
views
Simplify each expression. Use positive exponents. 1. m3n-6p0 2. a^4b^-3/ab^-2 3. (x^-2y^-4x^3) -2
answered
Oct 16, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
29.9k
views
Which form of energy is produced when a rubber band vibrates
answered
Sep 13, 2018
Biology
middle-school
2
votes
104k
views
You have $40 in a savings account and you deposit an equal amount into your account each week. after 8 weeks the account holds $128. write an equation that represents the amount yy (in dollars) of money
answered
Jul 9, 2018
Mathematics
high-school
5
votes
152k
views
Substance that causes evacuation of the bowel
answered
Mar 1, 2018
Health
high-school
2
votes
161k
views
What strategy do historians use to synthesize evidence and draw conclusions
answered
Jan 11, 2018
History
college
4
votes
92.1k
views
Is 2/5 equivalent to 0.5
answered
Dec 3, 2017
Mathematics
middle-school
3
votes
177k
views
No freeman is to be taken or imprisoned or disseised of his free tenement or of his liberties or free customs. . . . To no-one will we sell or deny of delay right or justice. This part of the document
answered
Oct 14, 2017
History
high-school
2
votes
46.9k
views
How did the nile floods help farmers grow crops
answered
Jun 28, 2017
History
high-school
3
votes
137k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org