168k views
5 votes
Ana went to the grocery store and bought 3 apple pies from the bakery for $27.30. What is the unit price for each pie?

1 Answer

4 votes
27.30/3 = x/1

then divide both sides by 3
27.30 divided by 3 is 9.1

therefore, the answer is $9.10
User Kulis
by
5.6k points