menu
QAmmunity.org
Questions by Knox
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Knox
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Knox
Filter
User Knox
Recent activity
All questions
All answers
ASAP NEED NOW Question 3 (Essay Worth 10 points) (01.07 MC) Show all work to multiply (6+√-64)(3-√-16).
asked
Dec 7, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
160k
views
Question 6 of 10 sin 30º = √3/2 and cos 30º = 1/2 O A. True OB. False
asked
Jul 1, 2023
Mathematics
college
1
answer
6
votes
170k
views
Which statements describe situations where organisms interact and depend on each other for survival?
asked
Apr 23, 2023
Chemistry
middle-school
1
answer
18
votes
62.4k
views
In your own understanding, what is an air dispersion model?
asked
Feb 10, 2023
Engineering
college
1
answer
5
votes
189k
views
Lines that appear to be tangent are tangent. If O is the center of the circle, what is the value of x? A. 240° B. 60° C. 140° D. 120°
asked
Dec 1, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
29.9k
views
which global impacts (russian revolution, sykes-picot agreement, french conscription law) of WWI had the biggest effect on world history?
asked
Nov 4, 2022
History
high-school
1
answer
21
votes
224k
views
1 point A 40-acre farm yields 600 bushels of wheat. At the same rate, how much wheat would a 75-acre farm yield?
asked
Aug 1, 2022
Mathematics
college
1
answer
12
votes
117k
views
What part did undeveloped and developing countries play in the Industrial Revolution
asked
Jun 8, 2022
Biology
high-school
1
answer
5
votes
211k
views
Hi can you help me?
asked
Feb 3, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
16
votes
61.8k
views
'I was so excited I could feel my feet lifting off of the ground' is an example of which of the following? Hyperbole Personification Alliteration or a Metaphor
asked
Dec 26, 2021
English
high-school
1
answer
0
votes
96.3k
views
tom bought a pack of pencils for $1.99 and 3 notebooks. He spent $6. How much did each notebook cost?
asked
Dec 17, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
55.4k
views
Roxannee is buying suppliers for a catering job. She bought a piece of salmon for $31.28. If the cost of the salmon was $9.20 per pund, how many pounds did she buy? (Show your work)
asked
Oct 5, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
9.7k
views
Frank always buys a fishing license before going fishing because authories established the fishing laws and Frank believes laws should be obeyed. In terms of Kohlberg's theory, Frank is at the _____ level
asked
Jul 18, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
0
votes
124k
views
What is asthma? What can cause an asthma attack?
asked
May 8, 2021
Health
high-school
2
answers
2
votes
17.2k
views
What is the value of (2/5(-5/4)
asked
Apr 22, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
113k
views
Yu vividly remembers the day her husband surprised her with an emotional and dramatic marriage proposal. Research suggests that this ________ memory is ________ ordinary memories. a. flash-bulb; less accurate
asked
Apr 7, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
2
votes
45.1k
views
Solve for m. 0 = -12 + m
asked
Feb 20, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
76.2k
views
Which relation is a function?
asked
Jan 15, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
39.0k
views
Who was tarabhai shinde
asked
Jan 12, 2021
History
high-school
1
answer
3
votes
5.0k
views
Please help me out if possible!!!!
asked
Nov 13, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
160k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org