menu
QAmmunity.org
Answers by Kif
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Kif
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Kif
Filter
User Kif
Recent activity
All questions
All answers
50 points if you answer first
answered
Dec 28, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
85.0k
views
What was the cause of drought in cape town
answered
Sep 29, 2023
Geography
high-school
5
votes
105k
views
Im not sure how to show the prove and mark the shape
answered
Jul 7, 2023
Mathematics
college
4
votes
177k
views
The quadratic equation y = - 16t² +40t+2 represents the height of aprojectile, y, in feet, at a particular time, t, in seconds.For what interval or intervals of time will the projectile be above 18 feet?
answered
Jun 15, 2023
Mathematics
college
3
votes
24.2k
views
Pls solve a question on my hw (1/5)p=15
answered
Mar 20, 2023
Mathematics
college
6
votes
159k
views
the world price of a good or service is below the equilibrium price of that good or service, the country being analyzed will ______________________ (import, export) the good or service. As a result, consumer
answered
May 13, 2022
Business
high-school
1
vote
7.4k
views
Explain emotional health
answered
May 11, 2022
Health
high-school
5
votes
128k
views
Which idea best indicates that one of the purposes of the author of It's Our World, Too!: Young People Who Are Making a Difference is to persuade?
answered
Apr 18, 2022
English
high-school
4
votes
228k
views
I need to find the resultant matrix
answered
Jan 17, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
169k
views
• Which political party do you side with on foreign policy issues?
answered
Dec 18, 2021
History
high-school
4
votes
37.2k
views
How many times does 14 go into 95
answered
Nov 7, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
105k
views
What is mode and range
answered
Nov 3, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
208k
views
A mini-presentation Please make a presentation about the topic "What is important when working from home?" • Set up an office space in the house. • Plan your working hours and your breaks. • • You are
answered
Oct 19, 2021
Business
college
4
votes
220k
views
A box of 21 holiday cards sells for $3.99. What is the unit price per card? $0.02 $0.19 $3.78 $5.26
answered
Sep 26, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
44.8k
views
President Lincoln did not include union border states in the emancipation proclamation because he wanted to ... A) help the union recruit african-american soldiers. B)encourage southern states to surrender
answered
Sep 5, 2021
History
high-school
5
votes
3.8k
views
Carrie finishes her supper at 8:45 P.M. Then she spends 45 minutes doing her homework and 15 minutes getting dressed for bed.
answered
May 28, 2021
Mathematics
college
2
votes
7.2k
views
Why is the steering of a car wheel and axle
answered
May 13, 2021
Physics
high-school
5
votes
160k
views
To find the quotient of 2/5 Divided 1/4
answered
Apr 30, 2021
Mathematics
college
1
vote
90.4k
views
Given the measures a = 10, b = 40, and A = 30°, how many triangles can possibly be formed?
answered
Mar 4, 2021
Mathematics
college
7
votes
114k
views
Find the value of X (5x+4)°+(8x-71)°
answered
Mar 1, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
120k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.1m
answers
Search QAmmunity.org