menu
QAmmunity.org
Questions by KapsiR
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by KapsiR
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by KapsiR
Filter
User KapsiR
Recent activity
All questions
All answers
A group of collage students are going to a lake house for the weekend and plan on renting small cars(s) and large(l) cars to make the trip. Each car can hold 5 people and each large car 8 people. A total
asked
Nov 18, 2024
Mathematics
college
2
answers
1
vote
10.2k
views
"Drinking fluoridated water may reduce the risk of dental caries" is _______ approved health claim that can be used on food labels. 1) fda 2) nlea 3) usda 4) dhhs
asked
Oct 21, 2024
Medicine
college
1
answer
2
votes
175k
views
What is the average (mean) number of defective bushings in these ten consecutive samples, and is there a trend or pattern in the data that suggests a change in the manufacturing process over time?
asked
Sep 13, 2024
Computers and Technology
high-school
1
answer
1
vote
132k
views
What would happen to our calendar of Earth revolves around the Sun about every 365 1/4 days?
asked
Oct 27, 2023
Biology
high-school
1
answer
10
votes
33.2k
views
How does temperature affect water movement in oceans?
asked
Sep 14, 2023
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
50.9k
views
A poll of 826 students at alpha statue college found that 61% of those polled preferred a quarter system to a trimester system estimate a 95% confidence interval for the percentage of students who prefer
asked
Sep 12, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
232k
views
In the United States, people drive on the right side of the road, whereas in Great Britain people drive on the left. This is an example of a difference in a. cultural values. b. cultural symbols. c. mental
asked
Sep 7, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
9
votes
125k
views
Find the area of the triangle below. Be sure to include the correct unit in your answer. 15 ft 22 ft 5 ft
asked
Aug 15, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
80.8k
views
Selena made pancakes for an all-day breakfast fundraising event. She made 132 pancakes in 4 hours. On average, how many pancakes did Selena make per hour?
asked
May 13, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
15
votes
65.1k
views
If a triangle is equilateral, does that mean it's also equiangular? Explain.
asked
Apr 1, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
127k
views
4 people divide 10 scoops of lentils equally. About how many scoops of lentils does each person get?
asked
Dec 17, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
24
votes
184k
views
Two right triangles that are not similar can still have a pair of congruent acute angles. A. True B. False
asked
Dec 8, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
6
votes
186k
views
What are the products of the following neutralization reaction? (No need to balance) H3PO4 + Ba(OH)2 --> ??? + ??? A.)H2O + Ba3(PO4)2 B.)H30+ + BaPO4 C.)H30+ + Ba3(PO4)2 D.)H2O + BaPO4
asked
Nov 15, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
8.5k
views
In what part of the Constitution would you find the special powers given to Congress?
asked
Oct 14, 2022
History
high-school
2
answers
3
votes
164k
views
The athletic departments at 10 randomly selected U.S. universities were asked by the Equal Employment Opportunity Commission to state what percentage of their nursing scholarships were presently held by
asked
Jul 15, 2022
Mathematics
college
2
answers
2
votes
67.7k
views
HELPP PLS ITS URGENT!! Write an equation for this graph pictured below!
asked
Apr 22, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
109k
views
Taylor pays $5.25 for 0.5 yards of fabric. What is the cost per yard?
asked
Dec 25, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
193k
views
What makes the nervous system integrative?
asked
Nov 25, 2021
Health
high-school
2
answers
0
votes
88.7k
views
Escoge la opción adecuada para que esta oración sea correcta gramaticalmente. Yo nadar en la laguna. quieres cierra entienden pienso prefiero quiere prefiere
asked
Sep 18, 2021
Spanish
high-school
2
answers
1
vote
129k
views
At the district competition for 5th grade jump-roper of the year, the following number of jumps without stopping were recorded per student: 203.245.237.233,90,100,100,277,265,264, 265,285,288,291, 291.
asked
Aug 24, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
43.0k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org