menu
QAmmunity.org
Answers by Kaloyan Drenski
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Kaloyan Drenski
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Kaloyan Drenski
Filter
User Kaloyan Drenski
Recent activity
All questions
All answers
4 tons of sawdust cost $7,520.00. What is the price per pound?
answered
Oct 24, 2021
Mathematics
college
2
votes
234k
views
Which is better? ( Gifting or Receiving ) Your debate MUST have proper punctuation, grammar, and a firm stance on why one is better than the other. Take ONE stance and defend it with four examples. Address
answered
Sep 29, 2021
Engineering
middle-school
0
votes
112k
views
What were the economic and social effects of the Great Depression on the American people?
answered
Jul 23, 2021
History
middle-school
6
votes
112k
views
Tunneling Inc. fixed costs are at $100,000. The company has sales of 10,000 units with a price of $84 and variable cost per unit of $40. The depreciation is $50,000 and taxes are 21 percent. What is the
answered
Jul 4, 2021
Business
college
5
votes
76.1k
views
If you like history then _____. vas al parque vas al gimnasio vas al museo vas al centro comercial
answered
Jun 28, 2021
Spanish
high-school
2
votes
94.8k
views
List some things/information you can find out about elements from the periodic table.
answered
May 28, 2021
Biology
high-school
2
votes
45.0k
views
10^2-4^3 Give your answer as a power of 6
answered
May 1, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
27.0k
views
0 molmol of H2H2 is allowed to react with 0.500 molmol of I2I2 in a 1.00 LL reaction vessel at 700 KK, what is the concentration of I2I2 at eq
answered
Apr 26, 2021
Chemistry
college
3
votes
168k
views
What is the formula of finding the volume of a triangular prism?
answered
Apr 24, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
122k
views
Whats equivalent to 34+16
answered
Mar 31, 2021
Mathematics
college
3
votes
217k
views
Explain the steps in calculating the mean absolute deviation of a set of data.
answered
Oct 25, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
85.5k
views
What geological feature made early Americans consider isolations policies?
answered
Jul 2, 2020
History
middle-school
3
votes
146k
views
Which of the following is the type of bond develops between molecules of water in a beaker of water
answered
Jun 21, 2020
Biology
middle-school
1
vote
197k
views
How does Creon's pride pit him against Antigone?
answered
Mar 31, 2020
English
middle-school
3
votes
86.3k
views
the marginal benefit of an additional beach towel is $12 the marginal cost of producing an additional beach towel is $8 as producers are minimizing the average cost of production and we can conclude.A.
answered
Mar 17, 2020
Business
high-school
3
votes
140k
views
What is the root word of promissory? A) miss B) missory C) prom D) promise
answered
Nov 6, 2019
English
middle-school
4
votes
94.5k
views
A sociologist supports marriage equality, and he decides to conduct a research project on marriage laws in each state. His support of marriage equality could also be called his __________.
answered
Oct 23, 2019
Social Studies
high-school
5
votes
41.4k
views
Provide 3 foods high in folate
answered
Feb 21, 2019
Health
middle-school
2
votes
98.9k
views
A traveler who wants to explore and preserve the natural environment is a cultural tourist. True or false
answered
Feb 9, 2019
Business
middle-school
3
votes
98.3k
views
Genotypes usually involve some combination of dominant and recessive alleles. What is the most common inheritance pattern?
answered
Feb 7, 2019
Mathematics
high-school
4
votes
203k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org