menu
QAmmunity.org
Questions by Jonnster
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Jonnster
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Jonnster
Filter
User Jonnster
Recent activity
All questions
All answers
Why is it important for all of us to have some understanding of chemistry's: a) Understanding chemical reactions aids in everyday decision-making. b) It helps in the development of communication skills.
asked
Dec 21, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
233k
views
Online analytical processing (OLAP) involves the analysis of accumulated data by end users. True oflr False
asked
Dec 5, 2024
Engineering
college
1
answer
0
votes
61.2k
views
Question 20 of 20 A business purchases two units at $50 each, and later purchases three more at $60 each. Shortly afterwards, one is sold. What is the cost of the inventory remaining under the weighted
asked
Aug 21, 2024
Business
college
1
answer
5
votes
118k
views
Why were immigrants attacked?
asked
Sep 6, 2023
History
high-school
1
answer
16
votes
46.8k
views
What were hitler's pseudoscientific ideas
asked
Jul 25, 2023
History
high-school
1
answer
0
votes
6.9k
views
A 8 oz jar of peanut butter costs $1.32 – what is the price per ounce?
asked
Mar 4, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
170k
views
Can anyone please explain ,how the ozone layer or ozone molecules protect the earth from UVR? I expect very detail scientific explanation like the activities of molecules step by step.
asked
Jan 23, 2023
Geography
high-school
2
answers
5
votes
155k
views
If a cube has a side length of 6.5 inches, which would be the cube's volume?
asked
Nov 3, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
132k
views
Express the following in standard form 1) 5,94,00,00,00,000 2) 6892.25 Plz tell
asked
Sep 25, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
78.2k
views
What is an example of ephemeral art? a.large marble monuments b.triumphal artists c.oil paintings d.chalk drawings on the sidewalk
asked
Aug 16, 2022
Arts
high-school
1
answer
0
votes
221k
views
How would you complete this table also it has to show the work
asked
Apr 4, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
172k
views
Suppose a tank in Oklahoma City leaks toxic chemicals. The area affected is a circle centered on the tank. When the spill is first noticed, the circle has a radius of 50 feet. A response team arrives 80
asked
Feb 24, 2022
Mathematics
college
1
answer
0
votes
72.7k
views
Magnetic objects will attract to a magnet even if they are far from it. Yes or No
asked
Feb 23, 2022
Physics
high-school
2
answers
5
votes
78.4k
views
write the expression 36 + 4 as a product using the greatest common factor and thr distributive property
asked
Feb 11, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
25
votes
99.0k
views
Assume that Metlock Company estimates its bad debt expense based on 6% of accounts receivable. What amount of bad debt expense will Metlock record if it has an Allowance for Doubtful Accounts credit balance
asked
Nov 22, 2021
Business
college
1
answer
1
vote
153k
views
The double number line shows that 4 bottled of water cost 20 dollars at a music
asked
Oct 17, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
75.7k
views
Solve. 5(x-3)+11=4(x+2)
asked
Aug 25, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
151k
views
Find the product of 3/8 4/5
asked
Aug 19, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
35.4k
views
Anyone now how to do this..
asked
Jun 16, 2021
Advanced Placement (AP)
high-school
1
answer
2
votes
195k
views
A manufacturer of flash drive has a fixed cost of $10,000 and variable cost of $5 per flash drive made. Selling price is $15 per flash drive. How many flash drives must be sell to realize a profit of $25,
asked
Jun 2, 2021
Mathematics
college
1
answer
3
votes
96.6k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org