menu
QAmmunity.org
Answers by Jonathan Feenstra
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Jonathan Feenstra
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Jonathan Feenstra
Filter
User Jonathan Feenstra
Recent activity
All questions
All answers
What is your plan for dealing with stress?
answered
Sep 8, 2023
English
college
5
votes
226k
views
The term that describes DATA that is received to user’s computer in the network
answered
Aug 30, 2023
History
high-school
9
votes
59.5k
views
After a heat wave, only drought-tolerant individuals were able to survive and produce offspring. This is an example of.. Mutation Gene flow Natural selection Genetic drift
answered
Aug 30, 2023
Biology
high-school
1
vote
116k
views
4 tons of sand cost $6,240.00. What is the price per pound?
answered
May 17, 2023
Mathematics
high-school
7
votes
63.7k
views
Is the following scenario an example of plagiarism? Yes or No? Molly finds an essay online that makes a lot of great points. She uses these points in her own essay for class, but she changes the words.
answered
Apr 13, 2023
English
middle-school
7
votes
76.2k
views
The specific gravity of a vegetable oil is 0.92. What is the mass, in grams, of 870 mL of vegetable oil?
answered
Apr 13, 2023
Chemistry
college
0
votes
84.6k
views
Read the sentence: The celebratory dinner was roast beef and mashed potatoes. Identify the complete subject in the sentence. Celebratory dinner Dinner Roast beef Roast
answered
Oct 30, 2022
English
college
7
votes
83.9k
views
Which of the following is the product of the rational expressions shown here? X/(x+1)*(2/x-1)
answered
Aug 29, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
53.2k
views
At chucky bee restaurant, the meal costs $55.25 and desserts cost $15.75 for 5 people. How much money does each person have to pay?
answered
Jul 26, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
229k
views
True or False? Some possible negative impacts of social media use include self-image issues and poor sleep habits.
answered
Jun 6, 2022
Computers and Technology
middle-school
7
votes
36.8k
views
Can i please have help?
answered
Mar 17, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
14.7k
views
Called out by Barbara kingsolver theme
answered
Mar 14, 2022
English
high-school
5
votes
218k
views
Pls help me ty very much
answered
Feb 18, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
190k
views
Explain why you think superstitions are real.
answered
Nov 21, 2021
English
high-school
2
votes
58.1k
views
What is the simplest form of this expression
answered
Sep 7, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
8.3k
views
Could someone help me on cause-and-effect
answered
Apr 26, 2021
Biology
high-school
4
votes
110k
views
Store C is offering a backpack Karen wants for 30% off their regular price of $45. Store D offers the same backpack at its regular price of $30. At which store should Karen buy her backpack?
answered
Apr 24, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
14.6k
views
Write an equation for the line in point slope form through the points (2, −6) and (−1, −8).
answered
Apr 17, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
218k
views
Anyone know how to solve a functions equation such as x^2-x-x <0
answered
Apr 2, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
112k
views
Help! Got it wrong after trying first time and need helppp !
answered
Feb 28, 2021
Mathematics
college
4
votes
85.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org