menu
QAmmunity.org
Recent activity by Jmah
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Jmah
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Jmah
Filter
User Jmah
Recent activity
All questions
All answers
Neommath grade cheEighth grade 1. Checkpoint: Proportional relationshipsQuestionsOns wereA national volunteer organization cleans up highways in different cities. In New YorkCity, it takes volunteers 3
asked
Oct 26, 2023
Mathematics
college
1
answer
55.1k
views
One line passes through the points (-1, 6) and (2, 0). A second line passes through the points (-5, 5) and (- 1,9).Find the intersection point of the two lines.
answered
Oct 15, 2023
Mathematics
college
1
answer
34.4k
views
Find the x and y intercept of the graph of -9x+3y=12
answered
Sep 9, 2023
Mathematics
college
1
answer
140k
views
I need help with this Q4
answered
Aug 8, 2023
Mathematics
middle-school
1
answer
152k
views
Which one is it? 1, 2, 3, or 4?
asked
Aug 3, 2023
Biology
high-school
1
answer
1.2k
views
Jake earns $38,000 in his first year of working and earns a 2.5% increase in each successive year. Find Jakes total earnings for his first 12 years of working, to the nearest cent.
asked
Jun 26, 2023
Mathematics
college
1
answer
234k
views
Usefullness or inconvenience of frictional force in a soccer player running with soccer boots
asked
Jun 18, 2023
Physics
high-school
1
answer
57.2k
views
Solve for y given that the height of the triangle is 4 miles and each of the legs are 7 miles.
answered
Jun 8, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
72.8k
views
What is the density, in grams/cubic inch, of a substance with a mass of 6 grams filling a rectangular box with dimensions 2 in x 6 in x 3 in?680.110.17
answered
Jan 7, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
4.2k
views
Materials used by the Instrument Division of T_Kong Industries are currently purchased from outside suppliers at a cost of $301 per unit. However, the same materials are available from the Components Division.
asked
Dec 6, 2022
Business
college
1
answer
77.6k
views
10) Select THREE reasons why the Abbasid Caliphate was the Golden Age of the Islamic Empire. The Abbasids preserved Islam by turning back the Mongol invasion. There was an extended period of peace. The
answered
Dec 1, 2022
History
high-school
1
answer
5.7k
views
A store has two different brands of laundry detergent. Brand A can do 105 loads of laundry and costs $21.99. Brand B does 80 loads of laundry and costs $17.99. Which laundry detergent is the better buy
asked
Nov 7, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
152k
views
QUICK!!!! I NEED AN ANSWER!! Emily says that the negative sign means opposite of, so -(-45) means the opposite of negative 45, which is 45. Is Emily correct?
asked
Nov 3, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
218k
views
7. Where does Victor go about two months after Justine's death?
asked
Oct 15, 2022
English
high-school
2
answers
14.0k
views
The sum of two numbers is 2. Their difference is -16. What is the first number?
asked
Sep 27, 2022
Mathematics
college
1
answer
132k
views
How can you write the fraction 4/10 as an equivalent fraction over 100
asked
Sep 14, 2022
Mathematics
college
1
answer
53.8k
views
Urgent! which element do you think has a greater mass? cadmium or zinc?
answered
Aug 1, 2022
Chemistry
high-school
2
answers
161k
views
A 2-pint bottle of water costs $5.80. What is the price per cup?
answered
Jun 28, 2022
Mathematics
college
2
answers
28.4k
views
Describe the technology that allows us to see beneath the surface of the sun
answered
May 26, 2022
Biology
high-school
2
answers
185k
views
Can someone plz help me I’m being timed!
answered
May 14, 2022
English
middle-school
2
answers
179k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Search QAmmunity.org