menu
QAmmunity.org
Answers by Jim Wartnick
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Jim Wartnick
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Jim Wartnick
Filter
User Jim Wartnick
Recent activity
All questions
All answers
Can one individual represent an entire population? Why or why not
answered
Dec 14, 2023
Physics
high-school
3
votes
79.7k
views
Graph the logarithmic function =gxlog4+x2.To do this, plot two points on the graph of the function, and also draw the asymptote. Then, click on the graph-a-function button.Additionally, give the domain
answered
Aug 23, 2023
Mathematics
college
3
votes
133k
views
What's the answer for these?
answered
May 5, 2023
Mathematics
high-school
13
votes
28.8k
views
Explain the meaning of Proverbs 22:6. this is bible btw
answered
Mar 31, 2023
History
high-school
10
votes
188k
views
When using VLOOKUP we can search for information from more than one spreadsheet. True or False
answered
Mar 14, 2023
Computers and Technology
college
7
votes
49.3k
views
The residents of a city voted on whether to raise property taxes. The ratio of yes votes to no votes was 5 to 8. If there were 8918 total votes, how many yes votes were there?
answered
Feb 14, 2023
Mathematics
college
2
votes
97.7k
views
How many solutions does 8x=−9+7x have?
answered
Dec 14, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
235k
views
Write 72,658 in expanded form using exponents to write powers of 10.
answered
Nov 15, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
161k
views
What is the answer to the expression? Use Distributive Property to solve the expression. 2(35x + 15)
answered
Jul 14, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
193k
views
Maria has made $28 selling bracelets at a craft fair. She spends $52 on supplies to make the bracelets. She sells each bracelet for $3. Which inequality can Maria use to find how many more bracelets she
answered
Jul 9, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
119k
views
Give the product in simplest form: (pic below)
answered
Jul 3, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
224k
views
A figure has an area of 64 square units. Which describes the area of the figure after a dilation with a scale factor of 3/2? A)96 square units B)144 square units C)112 square units D)32 square units
answered
May 18, 2022
Mathematics
high-school
11
votes
146k
views
What department was formed to centralize various domestic security-related agencies? A) Department of Safety B) Department of Defense C) Department of Interior D) Department of Homeland Security Please
answered
Apr 25, 2022
History
high-school
4
votes
127k
views
Which version of Microsoft Office is free? Office Online Office 2019 Office 365 G Suite
answered
Apr 9, 2022
Computers and Technology
college
12
votes
95.0k
views
Vargas Company uses the perpetual inventory method. Vargas purchased 800 units of inventory that cost $9.00 each. At a later date the company purchased an additional 1,200 units of inventory that cost
answered
Dec 25, 2021
Business
college
1
vote
212k
views
How many times greater is 1,000,000,000 than 1,000,000?that is how many groups of 1 million are there in 1 billion? Please help.
answered
Dec 4, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
35.4k
views
Newton’s first law of motion states that an object at rest stays at rest, and an object in motion stays in motion, unless acted on by an unbalanced force. Which statements describe Newton’s first law?
answered
Jul 28, 2021
Mathematics
college
4
votes
98.0k
views
Laurent saves money from his lawn service to buy a new $20,000 mower and trailer. He would like to buy the new equipment as soon as possible but only has $12,000 in his simple interest savings account.
answered
Jul 16, 2021
Social Studies
high-school
6
votes
42.5k
views
Which of the following states secured the ratification of the Constitution? A Virginia B. Maryland c North Carolina D. New Hampshire Please select the best answer from the choices provided OOOO
answered
Jul 6, 2021
History
middle-school
3
votes
228k
views
Ms.Liu has $60 to buy candy and soda at the movies theater for her family. Candy cost $6 per box and soda cost $4 per cup .Write an algebraic expression that can be used to find the amount of money mr.
answered
Jun 15, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
219k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org