menu
QAmmunity.org
Recent activity by JerKimball
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Recent activity by JerKimball
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by JerKimball
Filter
User JerKimball
Recent activity
All questions
All answers
What is the image of (-8, -1) after a reflection over the line y=x? A) (-1, -8) B) (8, 1) C) (1, 8) D) (-8, -1)
asked
Oct 25, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
222k
views
Consider the following BWT: smnpbnnaaaa $a Generate the LastToFirst (L2F) array from this BWT. What are the values of the L2F array? Order them such that the top item is the first element of the L2F array
asked
Sep 16, 2024
Computers and Technology
high-school
1
answer
69.6k
views
Identify the place that Japan attacked in the United State to keep them from entering WWII. Pearl Harbor Diamond Harbor Ruby Harbor
answered
Sep 12, 2024
History
college
1
answer
125k
views
How did christian humanism pave the way for Protestant Reformation in Europe?
asked
Aug 28, 2024
History
high-school
1
answer
185k
views
C 17 39 511 -U D 28 4 10 6
answered
Aug 9, 2024
Mathematics
college
1
answer
193k
views
Yellen Furnishings manufactures designer furniture. Yellen Furnishings uses a job order cost system. Balances on June 1 from the materials ledger are as follows:
asked
Jul 21, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
227k
views
Which of these signs is used to show the end of a divided highway? 1) Exit sign 2) Merge sign 3) Divided highway ends sign 4) No passing sign
asked
Jul 13, 2024
Engineering
college
1
answer
21.6k
views
Consider the equation: N2 + 3H₂ → 2NH₃. How many grams of ammonia will be produced when 3.0 moles of hydrogen has reacted?
asked
Jul 1, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
152k
views
A ball is drawn randomly from a jar that contains 5 red balls, 9 white balls, and 6 yellow balls. Find the probability of the given event. Write your answers as reduced fractions or whole numbers. (a)
asked
Jun 15, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
44.4k
views
Because of dependence on a limited number of crops, farmers ran the risk of starvation if_____________________?
answered
May 15, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
5.9k
views
a company had beginning inventory and purchased inventory items during the year as follows: beginning inventory: 100 units for $30; purchases: (1) 200 units for $32 (2) 150 units for $35. no items were
asked
May 8, 2024
Business
college
1
answer
122k
views
Does Abusive Head Trauma Prevention (AHT) training training have to be a department-approved in-person training?
answered
Apr 22, 2024
Health
high-school
1
answer
4.0k
views
At what point in a patients life could you discontinue *pap smears*? (assume that patient still has a uterus)
answered
Apr 18, 2024
Medicine
college
1
answer
137k
views
Here is a histogram for a set of test scores from a 10-item makeup quiz given to a group of students who were absent on the day the quiz was given. what do the numbers on the vertical axis represent?
asked
Apr 7, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
59.8k
views
H₃PO₄(aq) + Sr(OH)₂(aq) → H₃PO₄(aq) + Sr(OH)₂(aq): a. H₃PO₄(aq) + Sr(OH)₂(aq) → H₃PO₄(aq) + Sr(OH)₂(aq) b. H₃PO₄(aq) + Sr(OH)₂(aq) → H₃PO₄(aq) + Sr₂(OH)₄(aq) c. H₃PO₄(aq) + Sr(OH)₂(aq) → H₃PO₄(aq) + Sr₂(OH)₂(aq)
answered
Mar 9, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
4.2k
views
Which of the following statements about service marketing is correct? A. Training current employees better and hiring new ones with more skills can increase service productivity. B. Due to the variability
asked
Feb 5, 2024
Business
high-school
1
answer
56.8k
views
Please help with this question.n1 = 1, n2 = 1.32, theta1 = 35°, theta2 = ?
answered
Dec 20, 2023
Physics
college
1
answer
157k
views
How do processes and product goals differ?
answered
Dec 11, 2023
Health
high-school
1
answer
210k
views
which of the following numbers is a terminating decimala) v12 b) 7/8 c) 5/11 d) 0.81818181...(That v i put is just the square root symbol)
asked
Oct 25, 2023
Mathematics
college
1
answer
175k
views
John paid $12.16 for a 4.07-pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $14.99 for a 5.11-pound bag at another store.Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better
answered
Aug 30, 2023
Mathematics
college
1
answer
94.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org