menu
QAmmunity.org
Questions by Jamesplease
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Jamesplease
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Jamesplease
Filter
User Jamesplease
Recent activity
All questions
All answers
Isabella bought a T-shirt for $85, after sales tax is added is added the final cost was $97.75. what was the percent of sales tax?
asked
Dec 26, 2024
Mathematics
college
1
answer
5
votes
232k
views
The nurse is preparing to conduct research that will allow precise measurement of a phenomenon. Which of the following methods will provide the nurse with the right kind of data? (Select all that apply.
asked
Dec 26, 2024
Health
high-school
1
answer
4
votes
176k
views
Please show me how do you calculate it.
asked
Mar 2, 2024
Engineering
college
1
answer
2
votes
41.7k
views
Semi-solid waste storage has a volume of 1203 m³. The basin is initially 58% empty. The semi-solid density is 1377 kg/m³ is taken away from the storage tank at a rate of 5091,7 kg/ day. How long will the
asked
Feb 8, 2024
Physics
college
1
answer
2
votes
66.3k
views
I need help with this
asked
Sep 2, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
110k
views
Write the inequality this number line represents.
asked
Aug 17, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
213k
views
4 Read the excerpt below. Which of the following statements best summarizes the main idea of the excerpt? Gertrude Belle Elion was born on Jan. 23, 1918, in New York City. She graduated from Hunter College
asked
Jan 17, 2023
English
middle-school
1
answer
18
votes
33.5k
views
Escriba un ejemplo de cada una de las figuras de estilo fónico semántico, morfológico y sintáctico
asked
Dec 14, 2022
Spanish
college
1
answer
3
votes
103k
views
Why was U.S. Imperialism more more harmful to the people and territories the U.S. acquired? Please help me.
asked
Dec 9, 2022
Social Studies
college
2
answers
5
votes
13.7k
views
The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
asked
Oct 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
12
votes
162k
views
How does agriculture differ between developed regions and developing regions?
asked
Mar 26, 2022
Geography
high-school
1
answer
25
votes
202k
views
What is an exchage in information or news
asked
Jan 24, 2022
Computers and Technology
high-school
1
answer
0
votes
59.3k
views
2(3x–1)=9(x–2)–7 pls find x
asked
Dec 2, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
43.4k
views
Earthworms add their wastes to the soil and then die and decay in the soil. Which component of the soil are they adding to? litter humus silt clay
asked
Nov 15, 2021
Biology
middle-school
2
answers
0
votes
94.3k
views
Write a Python program that can compare the unit (perlb) cost of sugar sold in packages with different weights and prices. The program prompts the user to enter the weight and price of package 1, then
asked
Oct 10, 2021
Computers and Technology
college
1
answer
5
votes
60.1k
views
5. What object does Myrtle want?
asked
Sep 27, 2021
English
middle-school
1
answer
4
votes
63.2k
views
Which equation represents a line that passes through (-9, -3) and has a slope of -6?
asked
Sep 14, 2021
Mathematics
college
2
answers
2
votes
68.5k
views
What is up my fellow dudes
asked
Jul 13, 2021
Arts
high-school
1
answer
1
vote
111k
views
What are the factors of 39293536672 and 27655346262726
asked
Jul 1, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
40.1k
views
You are in the frozen food section of the grocery store and you notice that your hand gets cold when you place it on the glass windows of the display cases. Your friend says this is because coolness is
asked
May 24, 2021
Physics
college
1
answer
4
votes
146k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org