menu
Qammunity.org
Answers by Jalogar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Jalogar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Jalogar
Filter
User Jalogar
Recent activity
All questions
All answers
An independent variable is that which is: A. Observed to develop a hypothesis. B. Changed by the scientist. C. Measured by the scientist. D. Kept constant.
answered
Jun 12, 2022
Biology
high-school
6
votes
101k
views
7. Find the value of x 8. find the value of y
answered
May 22, 2022
Mathematics
high-school
11
votes
152k
views
Write a formula for the total cost, (T), in pence, of 2 cups of lemonade and 5 chocolate bars.
answered
Apr 23, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
160k
views
Which expression means the same as subtract from 7 and then multipy by 4
answered
Mar 20, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
202k
views
CoSO₄ and Pb(NO₃)₂ are mixed in aqueous solution.
answered
Jan 24, 2022
Chemistry
college
2
votes
119k
views
How did feudalism and the Church affect Europe similarly and differently?
answered
Nov 27, 2021
History
high-school
4
votes
75.1k
views
Bo turned left at an intersection and was nearly hit by an oncoming car. As he drove away from the intersection, neurotransmitters in his hypothalamus were released, triggering his pituitary gland to release
answered
Nov 23, 2021
Social Studies
college
2
votes
43.7k
views
What are ways to encourage other to pursue scholarship?
answered
Oct 26, 2021
English
college
7
votes
223k
views
Ferns do not have cones or fruit, instead they have ________________. A)Spores B)Seeds C)Pollen D)Zygotes
answered
Oct 22, 2021
Biology
high-school
2
votes
152k
views
Which crop was very important to the Aztecs? corn pineapple coffee beans
answered
Sep 25, 2021
History
middle-school
3
votes
46.2k
views
PLS HURRY!!! Which of the following is an example of data a scientific research satellite would collect? A) composition of space near the earth B) locations of aircraft in the atmosphere C) atmospheric
answered
Aug 30, 2021
Engineering
high-school
5
votes
14.1k
views
A box of 21 holiday cards sells for $3.99. What is the unit price per card? $0.02 $0.19 $3.78 $5.26
answered
Jul 29, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
199k
views
When the suffix -ly is added to an adjective like quick, the word becomes
answered
Apr 26, 2021
English
high-school
2
votes
115k
views
The perimeter of a rectangle is 52cm.The length is 8cm greater than the width. find the width and length
answered
Apr 19, 2021
Mathematics
college
1
vote
86.4k
views
Chang reads 3/4 books in 4/5 hours, what is the unit rate per hour?
answered
Mar 4, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
31.4k
views
How did Montesquieu’s ideas influence the U.S. Constitution?
answered
Feb 4, 2021
History
college
4
votes
61.4k
views
Tracy needs to find the length and width of the equipment storage room where she works. The room is 1 meter longer than it is wide. Its perimeter is 14 meters.
answered
Oct 23, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
12.7k
views
What is a good response to the question, "What is your biggest weakness?
answered
Oct 8, 2020
Social Studies
middle-school
7
votes
68.3k
views
What are two reactants needed for cellular respiration?
answered
Jul 5, 2020
Biology
middle-school
1
vote
217k
views
A chord divides a circle into ______ segments.
answered
Mar 30, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
212k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org