199k views
2 votes
A box of 21 holiday cards sells for $3.99. What is the unit price per card?

$0.02
$0.19
$3.78
$5.26

User Odalys
by
8.0k points

2 Answers

2 votes
0.19 since it’s a decimal it’s kinda easy to work with them if it’s in a improper fraction
User ItMaxence
by
7.9k points
5 votes
$0.19 because if you divide 3.99 by 21 you get 0.19
User Jalogar
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories