menu
QAmmunity.org
Questions by Jakub Szumiato
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Jakub Szumiato
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Jakub Szumiato
Filter
User Jakub Szumiato
Recent activity
All questions
All answers
The extracellular space between the presynaptic and the postsynaptic cells is called the.
asked
Oct 7, 2023
Biology
high-school
1
answer
5
votes
230k
views
Assume you are going to buy a new Nissan Rouge priced at $38250.00 and after the deal you have found out that the sales tax is 9%. Estimate the answer
asked
Mar 26, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
171k
views
Why did some people oppose abolition?
asked
Sep 11, 2022
History
high-school
1
answer
4
votes
155k
views
Find all real square roots of 25.
asked
May 1, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
130k
views
If pencils cost $2.40 for twelve, What is the unit price per pencil?
asked
Mar 21, 2022
Mathematics
college
2
answers
1
vote
221k
views
Please help this is trigonometry
asked
Jan 7, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
123k
views
The table below shows the weight of four foods and their prices. Which of the following statements is FALSE? A) Apples cost $1.28 per pound B) Pears are the cheapest per ounce. C) One ounce of blueberries
asked
Aug 20, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
40.1k
views
Multiply 13.4x0.05x1.8=
asked
Jul 25, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
192k
views
Plzzz help !!!!!! Plzzzz
asked
May 23, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
212k
views
Find the third side in simplest radical form:
asked
Mar 26, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
28.8k
views
What can be used to describe and document the analysis and design of complex software systems?
asked
Feb 1, 2021
Computers and Technology
high-school
1
answer
5
votes
161k
views
A line is represented by the equation y = x + 2. Suppose the slope of the line was doubled and the value of the y-intercept was divided by 2. What is the equation of the new line? A.y=2x+1 B.1/2y=x+4 C.
asked
Sep 15, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
211k
views
Which graph represents vaiable values for y= 5.5 where is x the number of cans of tomato paste and y is the total weigh of the sealed cans in ounces
asked
Aug 9, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
55.9k
views
The Prime Meridian passes through the town of ____________, England. a. London b. Manchester c. Greenwich d. Liverpool
asked
Jul 24, 2019
Social Studies
middle-school
2
answers
5
votes
13.2k
views
When a radioactive isotope decays by electron capture, the electron ________?
asked
Jun 10, 2019
Chemistry
high-school
1
answer
0
votes
39.8k
views
Is the expression 2f + 4f + 2 – 3 equivalent to 6f – 1? 6f – 1 evaluated at f = 9 is 53. 2f + 4f + 2 – 3 evaluated at f = 9 is also 53. 6f – 1 evaluated at f = 3 is 17. what is 2f + 4f + 2 – 3 evaluated
asked
Apr 24, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
204k
views
A rectangle is 25 in. long and 13 in. wide. What is the area of the rectangle? Enter your answer as a fraction in the box.
asked
Oct 24, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
140k
views
Option 1: $30 an hour plus a non-refundable deposit of $50. Option 2: $20 an hour plus a non-refundable deposit of $75. Kyle is renting a jetski for the day. If he can rent the jetski in 1-hour increments,
asked
Oct 5, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
660
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org