menu
QAmmunity.org
Recent activity by JP Zhang
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by JP Zhang
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by JP Zhang
Filter
User JP Zhang
Recent activity
All questions
All answers
Determine the cost per pound to see what the better buy. 3 pounds of turkey for $10.50 over to 1/2 pound for $6.25
asked
Dec 20, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
192k
views
Mind blank pls help with #3
asked
Nov 26, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
164k
views
4 movie tickets cost $30 5 concert tickets cost $36.50 does the movie or the concert cost less per ticket how much less
answered
Oct 10, 2023
Mathematics
college
1
answer
163k
views
What is the importance of the Missouri Compromise
answered
Oct 9, 2023
History
high-school
1
answer
203k
views
Sara uses ribbon to make hair bows. The length of each ribbon Sara uses is represented by the line plot shown. What is the difference, in feet, between one of the pieces of ribbon that has the longest
answered
Sep 3, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
7.6k
views
(s+2/5t^2) ^2 for s =2 and t=5
asked
May 17, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
166k
views
What is the volume? 8 in 8 in 8 in cubic inches
answered
Mar 9, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
86.0k
views
Use point-slope form to write the equation of a line that passes through the point (10, 12) with slope — 4.
asked
Jan 19, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
131k
views
Which of these reasons were part of the growing concern about the Catholic Church and the increasing power it held over the people?
answered
Jan 5, 2023
History
high-school
1
answer
18.3k
views
What is this problem: It is also a rational function. 6 / x^2 - 9 - 1 / x - 3 = 1 Answers: A) -1+-sqr(73) / 2 B)-4 C)2 D)3 or -4
answered
Dec 18, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
149k
views
PLZ HELP DUE IN 25 MINUTES Which of the following is a negative consequence of multiculturalism in the continent of Africa?
asked
Nov 25, 2022
History
college
2
answers
106k
views
English why boys don't wear pink?
answered
Nov 21, 2022
English
college
1
answer
208k
views
A sandwich store chargers a $10 delivery fee, and $4.50 for each sandwich. what is the total cost (sandwiches and delivery charge) if an office orders 6 sandwiches. Formula (y=mx+b)
answered
Oct 31, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
207k
views
How were tagore and mahatma gandhis views diffrent on education
asked
Oct 14, 2022
History
high-school
1
answer
227k
views
PLZ HELP While some parents are more interested in their own social relationships than in their children, other parents spend their evenings working or involved in time-consuming activities which keep
answered
Oct 10, 2022
English
middle-school
2
answers
444
views
I can’t get passed the first box, mind helping me out?
asked
Jul 16, 2022
Biology
high-school
1
answer
205k
views
Name the like terms 5a, 3, 4d , 2a, 2a, 5c
asked
May 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
61.6k
views
Compress the graph of f(x) horizontally by a factor of 1/3
answered
Apr 26, 2022
Mathematics
college
2
answers
234k
views
Junko's car dealership has been suffering from dust on the cars in its lot ever since Mak opened his bakery nearby. The bakery's flour deliveries send waves of dust down the block. Junko offers to cover
answered
Apr 20, 2022
Business
college
1
answer
45.8k
views
HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Read the following excerpt from "Ellis Island" by Barbara Davis-Pyle. Then I smiled because all of the questions were over. The men asked Papa and Mama to read some Italian
asked
Apr 18, 2022
English
high-school
2
answers
195k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org