menu
QAmmunity.org
Questions by Ise Wisteria
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Ise Wisteria
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Ise Wisteria
Filter
User Ise Wisteria
Recent activity
All questions
All answers
NEED ASAP! MATH I NEED TO PASS!!
asked
Oct 21, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
153k
views
A nurse receives a change-of-shift report for an older adult client who had a total hip replacement. The client is not oriented to time, place, or person and attempts to get out of bed, pulling out an
asked
Oct 13, 2024
Medicine
college
1
answer
3
votes
82.9k
views
Diaz Company owns a machine that cost. A. Historical Cost B. Replacement Cost C. Market Value D. Salvage Value
asked
Oct 2, 2024
Business
high-school
1
answer
0
votes
230k
views
Lime obtained from limestone is an important ingredient in the manufacture of cement. Would the Cayuga Lake Basin be a good or poor location for a cement-making plant?
asked
Jul 10, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
141k
views
Assuming Stokes flow, find the settling velocity for a 100 micron diameter particle falling through water at 20°C. The particle has density 1.75 g/m³. What is the reynolds number? Note: For spherical particles,
asked
May 23, 2024
Engineering
college
1
answer
3
votes
218k
views
Kids with LD are rated by teachers to be lower in what tasks? (a) Physical activities. (b) Creativity. (c) Social skills. (d) Memorization.
asked
May 3, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
0
votes
22.7k
views
The most profound "mythlogy" underpinning Israeli culture is the
asked
Mar 11, 2024
Social Studies
college
1
answer
1
vote
165k
views
On Monday, Wolfe paid Aston Co., a furniture retailer, $500 for a table. On Thursday, Aston notified Wolfe that the table was ready to be picked up. On Saturday, while Aston was still in possession of
asked
Mar 3, 2024
Business
high-school
1
answer
2
votes
207k
views
A fruit stand sells 5-pound bags of oranges for $3.00 each. There are 15 oranges in each bag. What is the price per orange?
asked
Jan 28, 2024
Mathematics
college
1
answer
2
votes
200k
views
4. plot (2, 3) and (4, 5). Explain how the input-output values relate to the equation and the graph of the line.
asked
Mar 6, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
208k
views
Help i need help on this homework
asked
Jan 20, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
9
votes
108k
views
Practice 2-7 Try, Test, ReviseUse the try, test, revise strategy to solve each problem.1. The length of a rectangle is 9 in. greater than the width. The area is36 in. Find the dimensions.
asked
Jan 1, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
116k
views
Your germination rate for lavender seeds is 34%. You planted 1200 seeds, how many sprouted?
asked
May 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
90.2k
views
Two objects have a force of gravity of 100 N. If the distance between both objects decreases by a factor of 7, while the masses both decrease by a factor of 8. What is the new Fg?
asked
Apr 7, 2022
Physics
college
1
answer
24
votes
143k
views
Name four kinds of landforms that are shown on the map
asked
Mar 24, 2022
Social Studies
high-school
2
answers
16
votes
131k
views
What dose peculiar mean
asked
Mar 14, 2022
English
high-school
1
answer
17
votes
88.0k
views
1. “Montagues” and “Capulets” “Romeo” and “Juliet” “Conflict between two people” and “Internal conflict” “Love” and “Conflict”
asked
Feb 3, 2022
English
high-school
1
answer
5
votes
17.6k
views
What kind of weather is in farehit 451
asked
Dec 12, 2021
English
high-school
2
answers
3
votes
233k
views
3/5x - 2/3y = 5 in standard form
asked
Oct 23, 2021
Mathematics
college
2
answers
2
votes
222k
views
A teacher purchased a 1-foot long sub to share amongst a group of 4 students but decided to eat 1/3 of it. after dividing the rest of the sub into equal parts how much of a sub will each student receive
asked
Oct 8, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
161k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org