menu
QAmmunity.org
Answers by ImbaBalboa
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by ImbaBalboa
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by ImbaBalboa
Filter
User ImbaBalboa
Recent activity
All questions
All answers
There are 250 students in the 6th grade. 45 percent of the students eat lunch 4th period. How many students eat lunch 4th period?
answered
Jun 13, 2023
Mathematics
college
10
votes
112k
views
Two forces with magnitudes of 25n and 18n respectively are inclined at an angle of 120 degrees to each other. calculate the resultant force and the angle it makes with the 18n force
answered
Jun 1, 2023
Physics
high-school
3
votes
185k
views
Plzzzzzzzzzzzzzz helpppppppp meeeeeee
answered
Apr 9, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
202k
views
Anyone know the answer
answered
Sep 17, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
114k
views
Lisa buys 0.56 pound of pasta. marlana buys 0.27 pound of pasta. how much do they buy in all?
answered
Sep 3, 2022
Mathematics
high-school
9
votes
96.8k
views
Identify the line segment that is a diameter.
answered
Aug 9, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
7.3k
views
"Accountability is the soul of democratic governments." Explain.
answered
Aug 7, 2022
Social Studies
high-school
4
votes
234k
views
Plis you can help me plis
answered
May 24, 2022
English
high-school
4
votes
158k
views
Have you ever seen a well that looked like a palace? Thousands of years ago, people in India built wells so big that they looked like underground palaces! To build a well, you bore down into the earth.
answered
Apr 14, 2022
English
high-school
7
votes
25.4k
views
Do you believe in cutting down 20,000 trees to build The Notre Dame Cathedral?
answered
Feb 12, 2022
History
high-school
3
votes
150k
views
A jar of olive oil is priced $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce? If Jan wants to buy 5 jars, how much will she spend?
answered
Feb 8, 2022
Mathematics
high-school
12
votes
138k
views
How are the Spanish American war affected today's society ?
answered
Jan 18, 2022
History
high-school
3
votes
45.1k
views
Firms participate in strategic alliances for all of the following reasons EXCEPT to: Group of answer choices retain tight control over intangible core competencies. enter competitive markets more quickly.
answered
Dec 16, 2021
Business
high-school
5
votes
132k
views
What are two different techniques for basketweaving?
answered
Nov 10, 2021
Arts
middle-school
3
votes
162k
views
A water cooler holds 15 liters of sports drink. Approximately how many gallons is this
answered
Sep 18, 2021
Mathematics
college
3
votes
138k
views
¿De qué trata la canción "Come un eroe della Marvel"?
answered
Aug 30, 2021
Spanish
middle-school
7
votes
48.5k
views
A. Write an expression that represents the total cost of large pizza. let t = # of toppings. b. Brust orders an “everything” pizza with 8 toppings. use your expression to find the total cost of the pizza.
answered
Jul 10, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
161k
views
PLZ HELP Which country is on the eastern border of Bolivia? Peru Brazil Chile Columbia
answered
Jun 2, 2021
History
middle-school
3
votes
112k
views
What are the slope and the y-intercept of the linear function that is represented by the table? The slope is -2, and the y-intercept is 6. The slope is -2, and the y-intercept is 12. O The slope is 2,
answered
May 20, 2021
Mathematics
college
3
votes
86.6k
views
Which of these events happened first? A. Sybil volunteered to round up the members of her father's militia. B. The British tried to end protests in Boston by sending soldiers to occupy the city. C. The
answered
Apr 17, 2021
English
middle-school
1
vote
37.9k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org