menu
QAmmunity.org
Recent activity by Ian Terrell
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Ian Terrell
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Ian Terrell
Filter
User Ian Terrell
Recent activity
All questions
All answers
The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 perpound. If you had $10 to spend, would you be able to buy a greater weight ofpeaches or of grapes? Explain your answer.
answered
Dec 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
233k
views
Consider a student loan of $17,500 at a fixed APR of 6% for 25 years,a. Calculate the monthly paymentb. Determine the total amount paid over the term of the loanc. Of the total amount paid, what percentage
asked
Dec 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
160k
views
HELP PLEASE?????????????? :)
asked
Oct 16, 2023
Mathematics
middle-school
1
answer
216k
views
Someone answer please ASAP!!!‼️‼️‼️
answered
Jul 16, 2023
Health
college
1
answer
159k
views
Use substitution 2x+y=5 and 2x-3y=5
answered
Jun 25, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
117k
views
Show the relationship between human being and earth
answered
May 6, 2023
Health
high-school
1
answer
189k
views
Which term names a dynamic marking on a music score? O allegro O forte O staccato O legato
asked
Apr 22, 2023
Arts
high-school
2
answers
126k
views
You have $100 in your checking account. You write a check for $47. How much money is left in your account?
asked
Feb 24, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
26.1k
views
What are lessons we can learn from the bible
answered
Feb 12, 2023
Social Studies
high-school
2
answers
87.9k
views
Mr.Martinez asked his students to write a situation that could describe the relationship between all the values of x and y in the table.Whoch situation best describes the relationship between all the values
answered
Nov 22, 2022
Mathematics
college
1
answer
220k
views
11. Why were the US and the USSR best placed to help Europe rebuild after World War II? O A. While other European nations had the resources to rebuild, only the US and the USSR were motivated to intervene
asked
Nov 22, 2022
History
high-school
1
answer
66.1k
views
Select the expression that has a value of 23. 6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8 (6 + 9) + 3 ÷ 3 + 8 6 + 9 x 3 ÷ (3 + 8) (6 x 9 x 3) ÷ 3 + 8
answered
Oct 11, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
224k
views
Water is leaking out of an inverted conical tank at a rate of13400cubic centimeters per min at the same time that water is being pumped into the tank at a constant rate. The tank has height8meters and
asked
Oct 4, 2022
Mathematics
college
1
answer
81.4k
views
If the temperature is 64f, how many bottles of water should the store expect to sell?
answered
Oct 4, 2022
Mathematics
college
2
answers
153k
views
Please help if i don't pass I'm done
asked
Aug 24, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
185k
views
DOES ANYONE KNOW THIS ONE?
asked
Aug 13, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
48.3k
views
What is the value of x for 2x+14=y
asked
Aug 2, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
30.1k
views
If f(x) = 2x + 1, and g(x) = x – 3, then f(g(x)) = [ ? ]x + [ ]
answered
Jul 10, 2022
Mathematics
college
1
answer
73.6k
views
Find the slope of the line that passes Through (1-3) (5,5). Please help asap
answered
Jul 7, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
56.3k
views
(PLS HELP ASAP <3) a sample of oxygen gas occupies 600mL when the pressure is 900 mmHg, what is the pressure if the volume is increased to 800 mL
answered
Jul 3, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
144k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org