menu
QAmmunity.org
Questions by Hndcrftd
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Hndcrftd
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Hndcrftd
Filter
User Hndcrftd
Recent activity
All questions
All answers
Why are lunar rocks also used to help study the early history of Earth?
asked
Sep 1, 2023
Geography
high-school
1
answer
5
votes
79.6k
views
18x^4y^5________6x^2yFully simplify using only positive exponents Dividing powers
asked
Aug 4, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
128k
views
What is the Ring of Fire? The Ring of Fire is a continuous chain of boundaries where tectonic plates meet. The chain wraps around the Arctic Ocean. Many of the world's largest and most active volcanoes
asked
Feb 6, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
23
votes
187k
views
2. What does posthumous mean? How does it relate to Rosalind Franklin?
asked
Dec 20, 2022
Biology
high-school
1
answer
0
votes
30.9k
views
Going about her cleaning routine as usual, Jayla sprays an aerosol bleach cleanser in her bathroom and then leaves to let it air out before she scrubs it down. Only two or three minutes later, she notices
asked
Nov 15, 2022
Medicine
high-school
2
answers
16
votes
80.6k
views
2 X + blank+49 A. 14 B. 7 C. 7/2 Thank you!
asked
Sep 27, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
221k
views
Mike's Bikes charges an initial fee of $10 to rent a bike plus $5 per hour (h) of use. If the total cost (t) can be determined using the equation t=10+5h, what is the greatest number of hours someone can
asked
Jul 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
160k
views
Mike's Bikes charges an initial fee of $10 to rent a bike plus $5 per hour (h) of use. If the total cost (t) can be determined using the equation t=10+5h, what is the greatest number of hours someone can
asked
Jul 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
160k
views
Mike's Bikes charges an initial fee of $10 to rent a bike plus $5 per hour (h) of use. If the total cost (t) can be determined using the equation t=10+5h, what is the greatest number of hours someone can
asked
Jul 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
160k
views
Is the function f(x) = 9x-1 + 2 linear, quadratic, or exponential? A. Linear B. Quadratic C. Exponential
asked
Jul 1, 2022
Mathematics
college
1
answer
3
votes
179k
views
In order for species to evolve, there must be A. all are correct B. overpopulation/overproduction C. variation D. adaptations
asked
Jun 24, 2022
Biology
high-school
1
answer
5
votes
127k
views
$600 at 5% for two years find the interest earned
asked
May 10, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
149k
views
What do safeguarding devices do to protect the worker? Select the 3 answer options that apply. Detects operator contact with the machine's point of operation Prevents operator contact with the machine's
asked
Apr 17, 2022
Business
high-school
1
answer
5
votes
5.8k
views
What is the equation of a circle with center (-3,-5) and radius 4? A. (x-3)2 + (7-5)2 = 16 B. (x+3)2 + (y + 5)2 = 16 C. (x-3)2 + (y- 5)2 - 4 D. (x + 3)2 + (y + 5)2 - 4 It's B
asked
Mar 27, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
55.8k
views
Assume a simple random sample of 10 BMIs with a standard deviation of 1.186 is selected from a normally distributed population of recent Miss America winners. Use 0.01 significance level to test the claim
asked
Dec 25, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
159k
views
A space rocket accelerates uniformly from rest to 160ms^-1 upwards in 4.0s, then travels with a constant speed of 160ms^-1 for the next 5.0s. What is the initial acceleration of the rocket?
asked
Oct 24, 2021
Physics
high-school
1
answer
4
votes
104k
views
A rap!st is not always motivated to r0pe someone because of s3xual desire. OA True B False Reset Next
asked
Oct 22, 2021
Health
college
1
answer
1
vote
115k
views
Find the volume of the triangular prism
asked
Oct 13, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
233k
views
The Government and Public Administration Career Cluster includes careers involving which of the following? Travel and tourism Consumer services Foreign service Human resources management
asked
Aug 3, 2021
Business
middle-school
1
answer
2
votes
179k
views
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes,$7.75 for 2.5 pounds of broccoli,and $2.45 for 2.5 pounds of pears.What is the unit price of each item she bought
asked
Jun 14, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
64.9k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org