menu
QAmmunity.org
Answers by Healing
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Healing
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Healing
Filter
User Healing
Recent activity
All questions
All answers
If a spaceship is traveling at a speed of 0.75 light years per year, and it starts its journey from Earth to a star 30 light years away, how long will it take for people on Earth to see the spaceship reach
answered
Dec 27, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
179k
views
LETTERS THAT THEY CAN ASK YOU TO WRITE IN YOUR ENGILISH EXAM
answered
Oct 8, 2024
English
high-school
4
votes
151k
views
A car travels 210 km in 3 hours. How far does it travel in 30 minutes ?
answered
Sep 21, 2024
Mathematics
high-school
6
votes
138k
views
Quadrilateral JKLM has vertices J(0,0) ,k(0,a) , L(4a,4a) , M(a,0), what are the steps to complete the proof to show JKLM is a kite?
answered
Aug 22, 2024
Mathematics
college
3
votes
227k
views
What is an antiviral? When are antiviral treatments most effective? How do antivirals avoid haming the host?
answered
Jul 3, 2024
Health
high-school
6
votes
34.8k
views
Geometry: Transformations How many lines of symmetry does the following figure have? A) 14 B) 8 C) 2 D) 4
answered
May 7, 2024
Mathematics
high-school
4
votes
230k
views
What interest rate, to the nearest whole number, is required for a $1000 investment to return $2.88 interest
answered
Mar 20, 2024
Business
college
6
votes
74.2k
views
What is the unit cost (or per serving cost) of a 64 oz jar of Miracle Whip with a 2 oz per serving, costing $3.85 per jar?
answered
Mar 17, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
61.7k
views
Kate has enough fabric to cover 120in². Can she completely cover the shape shown by the net?
answered
Dec 16, 2023
Mathematics
high-school
1
vote
161k
views
Put the basic steps of pyruvate oxidation in order.
answered
Nov 3, 2023
Chemistry
high-school
6
votes
164k
views
Last year, the workers at Mark's lawn care business mowed 16,607 lawns. If the company charges $39 to mow each lawn, how much did Mark's business earn last year?
answered
Oct 22, 2023
Mathematics
college
12
votes
86.6k
views
Any help? pls I will give you whatever
answered
Oct 5, 2023
Chemistry
middle-school
10
votes
53.7k
views
Do you think Martin Luther King Jr. and Malcolm X should be considered "opposites" to each other? Explain your thinking.
answered
Sep 9, 2023
History
high-school
5
votes
47.5k
views
What is 1 1/4 Divided by 10
answered
Sep 1, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
91.5k
views
There are 16 triangles and 4 squares. What is the simplest ratio of squares to triangles?
answered
Jul 10, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
161k
views
Which linear inequality can be used to represent the graph?
answered
Jan 30, 2023
Mathematics
college
2
votes
176k
views
First, write about Elrond. Explain who he is. Explain how he is described. What does it mean to be: “strong as a warrior, wise as a wizard, venerable as a king of dwarves, and as kind as summer”? Tell
answered
Jan 14, 2023
English
middle-school
9
votes
2.5k
views
Which equation has a unite rate of 0.5
answered
Dec 21, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
4.8k
views
Investigation: Cells are the basic unit of life. Observe the two petri dishes, and record information about their appearance. Day Petri dish (on left) containing agar plus nutrients 1 Nothing happen 2
answered
Oct 20, 2022
Chemistry
high-school
9
votes
128k
views
Help please Don Miguel is in charge of the Maintenance of a school ah bought a square tube that has a length of 5m Since he is going to build a railing for him he decides that he will use pieces 0.6 in
answered
Sep 10, 2022
Geography
college
5
votes
70.4k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org