menu
QAmmunity.org
Answers by Gzimmers
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Gzimmers
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Gzimmers
Filter
User Gzimmers
Recent activity
All questions
All answers
You have $14 in your pocket. A bike rental costs $5 plus $2.50 per hour. What is maximum amount of time you can rent a bike for without spending all of your money?
answered
Nov 24, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
166k
views
Triangle A has points/coordinates of C(-2, 4), D(-3, 2), E(-1, 1). List the coordinates of the new image after Triangle A is reflected across the Y-axis.
answered
May 26, 2023
Mathematics
college
2
votes
15.8k
views
Graph: f(x) = 1/2 (2)x
answered
Feb 21, 2023
Mathematics
high-school
9
votes
196k
views
27 x 34 pls show me how you solved this
answered
Feb 15, 2023
Mathematics
high-school
2
votes
13.2k
views
Which hormone causes heart rate, breathing rate, and alertness to increase?
answered
Dec 25, 2022
Health
college
4
votes
77.6k
views
Pls help or I fail my grade
answered
Nov 1, 2022
Mathematics
college
9
votes
190k
views
A house is on a hill 10 meters above the base of a 50 meter tall water tower. Calculate the gauge pressure at a tap on the ground floor of the house. Density of water (rho) = 1000 kg/m^3 Acceleration of
answered
Oct 10, 2022
Engineering
high-school
3
votes
166k
views
10 points!!!!!!! Plssssss helpppppp
answered
Sep 25, 2022
Mathematics
college
6
votes
169k
views
Can somebody pls help me
answered
Aug 24, 2022
English
high-school
3
votes
60.1k
views
Solve each equation. 7(x+4)-6(x+3)=x+5
answered
Aug 17, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
233k
views
While shopping for clothes Jaclyn spent 38 less than 2 times what Daniel spent. Jaclyn spent $10. Writes and solve an equation to find how much Daniel spent. Let x represent how much Daniel spent. How
answered
Jul 10, 2022
Mathematics
college
11
votes
67.5k
views
A graph of is shown on the grid. What are the zeros of f?
answered
Mar 30, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
151k
views
Describe one way that the government works to protect the environment.
answered
Nov 27, 2021
Health
middle-school
2
votes
147k
views
Read the excerpt from “The Scarlet Ibis.” Daddy, Mama, and I went back to the dining-room table, but we watched Doodle through the open door. He took out a piece of string from his pocket and, without
answered
Sep 13, 2021
English
high-school
3
votes
79.3k
views
A shopper paid $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price (cost per pound) of broccoli
answered
Aug 13, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
149k
views
During an investigation, similar glow sticks were placed in two beakers containing water at different temperatures. A record of the investigation is shown below: Investigation Record Glow Stick Beaker
answered
Jun 19, 2021
Chemistry
high-school
6
votes
5.3k
views
I don’t understand how to find the median of the triangle.
answered
Jun 11, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
165k
views
A conservative force F⃗ is in the +x-direction and has magnitude F(x)=α/(x+x0)2, where α=0.800N.m2 and x0=0.200m. (a) What is the potential energy function U(x) for this force? Let U(x)→0 as x→ω (b) An
answered
Apr 21, 2021
Physics
college
1
vote
13.0k
views
Green mentions that nationalism needs a "clearly identifiable other." What does he mean? What are the differences between Latin America and Europe in this example?
answered
Mar 30, 2021
Social Studies
college
4
votes
136k
views
Jasmine took four 20 point quizzes in her math class. If her scores were 18, 15, 20, and 15, what was her mean quiz score? (mean = average)
answered
Jan 17, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
42.5k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org