menu
QAmmunity.org
Questions by Georgiann
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Georgiann
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Georgiann
Filter
User Georgiann
Recent activity
All questions
All answers
Find the focus and directrix of the parabola y = 1∕2(x +1)^2 + 4.Question 2 options:A) Focus: (–1,41∕2); Directrix: y = 31∕2B) Focus: (1,31∕2); Directrix: y = 41∕2C) Focus: (1,41∕2); Directrix: y = 31∕2D)
asked
Nov 20, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
79.0k
views
Do you like tobecome a teacher ? why or why not ? discuss with your friends.
asked
Nov 9, 2023
English
high-school
1
answer
6
votes
48.8k
views
What set does 4/5 belong in
asked
Jul 12, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
149k
views
Your Turn! а. Find the value of x. In the figure shown, m ZACB = (4x +10) and mZGFH = (3x + 42), b. Find m2 ACB. B c. Find m2 GFH. F E H
asked
May 10, 2023
Mathematics
college
1
answer
24
votes
211k
views
Sarin é um gás organofosforado que é um inibidor da colinesterase e produz efeitos no sistema nervoso. Qual das alternativas a seguir pode ser usada como antídoto para o envenenamento por sari
asked
Nov 2, 2022
Health
high-school
1
answer
5
votes
133k
views
What is the answer to 2(1-x)=11
asked
Aug 16, 2022
Mathematics
college
2
answers
18
votes
5.4k
views
What are good secondary sources for the March 7 1965 "Bloody Sunday" event?
asked
May 19, 2022
History
college
1
answer
0
votes
48.8k
views
Solve the following equations 63= 12x -21
asked
Apr 10, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
42.0k
views
What’s the answer to -x= -14 How do you do it?
asked
Apr 2, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
14
votes
173k
views
Write an inequality for this statement . ( you do not have to solve) Miguel is planning on going to the arcade with $17.60 in his pocket. It will cost him $8 to get there and get home by a taxi . If all
asked
Mar 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
96.2k
views
How to simplify 1/2 Somebody help meeeee
asked
Mar 4, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
7
votes
132k
views
Find each unit price.Round to the nearest cent. Then determine the better buy 16 ounces for $2:39 20 ounces for $3.19
asked
Feb 16, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
52.7k
views
Find each unit price.Round to the nearest cent. Then determine the better buy 16 ounces for $2:39 20 ounces for $3.19
asked
Feb 16, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
52.7k
views
Find each unit price.Round to the nearest cent. Then determine the better buy 16 ounces for $2:39 20 ounces for $3.19
asked
Feb 16, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
52.7k
views
You decide to take your car on a drive through Canada, where gas is sold in liters and distances are measured in kilometers. Suppose your car's gas efficiency is 23.0 mi/gal. How many liters of gas will
asked
Jan 6, 2022
Mathematics
college
1
answer
4
votes
63.7k
views
15. A cold-chamber die-casting machine operates automatically, supported by two industrial robots.The machine produces two zinc castings per cycle. One robot ladles molten metal into the chamber each cycle,
asked
Oct 25, 2021
Engineering
college
2
answers
3
votes
224k
views
What was the Closed Country Policy?
asked
Oct 18, 2021
History
middle-school
1
answer
1
vote
131k
views
What are the removable discontinuities of the following function? f (x) = StartFraction x squared minus 36 Over x cubed minus 36 x EndFraction
asked
Oct 7, 2021
Mathematics
college
2
answers
0
votes
226k
views
3x + 4 = 5x - 2 pleaseeee quick
asked
Sep 22, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
106k
views
Two angles are supplementary. The measure of the larger angle is 12 less than 3 times the measure of the smaller angle.Find the measure of each angle
asked
Apr 22, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
53.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org