menu
QAmmunity.org
Questions by George Alexandria
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by George Alexandria
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by George Alexandria
Filter
User George Alexandria
Recent activity
All questions
All answers
Have someone who can can help me with this I need help
asked
Aug 27, 2023
Mathematics
college
2
answers
7
votes
48.4k
views
Please help me with this timed practice problem.The first step have different options: substract, distribute, divide, add.
asked
Jun 5, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
117k
views
Question What value of x makes the equation x+5=2x true?
asked
Apr 19, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
216k
views
Which of the below statements is correct and then explain your answer log2(10) is greater than 3 log2(10) is less than 3
asked
Feb 20, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
6
votes
25.6k
views
Write 1.4:4.5 in its simplest form
asked
Feb 5, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
58.0k
views
Can you answer this? ASAP
asked
Feb 5, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
77.5k
views
Which of the following developments most directly related to the increased sectional strife immediately prior to the election of 1860?O The addition of territory to the United States through the annexation
asked
Jan 12, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
2
votes
173k
views
Find the length of the segment pls help
asked
Oct 6, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
6.6k
views
I need a lot of heeelp pleaseee
asked
Sep 21, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
16
votes
155k
views
Is the function in the graph non-linear?
asked
Aug 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
164k
views
Answer the following question in a 1 page essay: Write about a time you had to help someone make the right choice. This is a past tense essay. HELP PLEASE
asked
Jul 8, 2022
English
college
1
answer
1
vote
223k
views
PLSSSSS HELP ASAP PLSSSS !!!
asked
Jun 3, 2022
Mathematics
college
2
answers
5
votes
233k
views
A 4-pack of golf balls costs $11.60. What is the unit price?
asked
May 5, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
15
votes
4.9k
views
You are assigned by your teacher to perform the assembly of all the parts of the computer in preparation for the hands on activity.you have noticed that the action you have taken needs to be improved.
asked
Apr 7, 2022
Computers and Technology
college
1
answer
1
vote
26.0k
views
What is the area, in square meters, of the shape below? Express your answer as a fraction in simplest form.
asked
Feb 13, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
224k
views
The 60-watt light bulb has a 400 hour life expectency how much will it cost to operate during its time
asked
Feb 6, 2022
Computers and Technology
high-school
1
answer
3
votes
85.9k
views
Solve the following proportion: 8/r = 18/12
asked
Jan 26, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
102k
views
Which social impact did World War II have on Louisiana? Women took on new roles in society. Same-sex marriages became legal. Urban areas declined in population. Segregation in the public schools ended.
asked
Dec 16, 2021
History
middle-school
2
answers
1
vote
27.3k
views
Can u please simplify this algebra sum 5m-m-m+3m
asked
Jul 6, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
208k
views
The Middle School girls’ soccer team won 75% of its games this season. If the team won 15 games, how many games did it play?
asked
Jul 4, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
175k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org