menu
QAmmunity.org
Questions by GenTel
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by GenTel
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by GenTel
Filter
User GenTel
Recent activity
All questions
All answers
A 3-cup bottle of bleach costs $0.72. What is the price per fluid ounce?
asked
Dec 7, 2024
Mathematics
college
1
answer
1
vote
181k
views
What do the ceiling and floor functions do? 1) Round a number up to the nearest integer 2) Round a number down to the nearest integer 3) Round a number to the nearest integer 4) Calculate the absolute
asked
Nov 28, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
130k
views
Besides reduction in CRR and Repo Rate, what other measures can be taken by the Government of India through its budgetary policy to combat recession? A) Decrease government expenditure B) Sell government
asked
Oct 25, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
4
votes
226k
views
A soccer ball is rolling past Ramon. He kicks it in the same direction that it is rolling. What will MOST LIKELY happen?
asked
Aug 28, 2024
Physics
college
1
answer
3
votes
122k
views
8. Write and execute a query that will delete all countries that are not assigned to an office or a client. You must do this in a single query to receive credit for this question. Write the delete query
asked
Aug 5, 2024
Engineering
college
2
answers
2
votes
92.6k
views
Drivers on a 7-day cycle must not drive after ____________ hours of on-duty time in 7 consecutive days. a. 40 b. 50 c. 60 d. 70
asked
Apr 13, 2024
Engineering
college
1
answer
4
votes
151k
views
What is a revolving door effect? What are revolving door situations?
asked
Jan 20, 2024
Arts
high-school
1
answer
4
votes
147k
views
RO Chillmax Company plans to sell 3,500 pairs of shoes at $60 each in the coming year. Variable cost is 35% of the sales price; contribution margin is 65% of the sales price. Total fixed cost equals $78,
asked
Jan 15, 2024
Business
high-school
1
answer
2
votes
24.6k
views
Describe at least two of the benefits of modeling a bond using the ball and stick model.
asked
Aug 7, 2023
Chemistry
college
2
answers
1
vote
6.9k
views
Select the correct answer. Which is a good way for a writer to start a memoir? Ο Α. A. by introducing all the characters OB. by writing in the third person OC. by beginning with a specific fact OD. by
asked
May 17, 2023
English
high-school
2
answers
18
votes
75.0k
views
How was the Homestead strike ended
asked
Feb 25, 2023
History
college
1
answer
4
votes
198k
views
Sorry im asking another question but yeah
asked
Dec 20, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
20
votes
183k
views
____ act as glue in sentences and join words or groups of words together. A. Prepositions. B. Interjections. C. Conjunctions. D. Nouns.
asked
Oct 5, 2022
English
high-school
1
answer
5
votes
202k
views
Sarah is selling bracelets and earrings to make money for summer vacation. The bracelets cost 2 Pesos each while the earrings cost 3 Pesos. She needs to make at least 500 Pesos. How many bracelets can
asked
Apr 27, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
10.8k
views
QS 8-4 Units-of-production depreciation LO P1 On January 1, the Matthews Band pays $65,800 for sound equipment. The band estimates it will use this equipment for four years and perform 200 concerts. It
asked
Mar 21, 2022
Business
college
1
answer
3
votes
170k
views
Whas the inequality for 21+35=56
asked
Mar 10, 2022
Mathematics
college
1
answer
18
votes
81.5k
views
Pioneers believed it was their right and duty to settle the American West? True or false
asked
Dec 23, 2021
History
middle-school
1
answer
5
votes
222k
views
A rabbit's heart beats 212 beats per minute. How many times does it beat in 5 minutes? Explain how you found your solution?
asked
Sep 20, 2021
English
college
2
answers
3
votes
57.9k
views
I need help ASAP! What is the value of x and what is the value of y?
asked
Sep 9, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
232k
views
A metal ball has a net charge of 4.5x10-7 C a. What is the relative number of protons and electrons in the ball? b. If just enough charge is removed to make the ball neutral, how much mass does it lose?
asked
Jun 19, 2021
Physics
middle-school
1
answer
4
votes
103k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org