menu
Qammunity.org
Recent activity by Galivan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Recent activity by Galivan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Recent activity by Galivan
Filter
User Galivan
Recent activity
All questions
All answers
Which of the following reasons states why line segment TV is congruent to line segment VT? Vertical Angles Reflexive Property Transitive Property Complementary Property
answered
Jan 1
Mathematics
high-school
1
answer
229k
views
Does Ghana have a competitive advantage in the telecommunication industry? Your answer must include the following elements: A) A clear outline of Porter’s five force framework with supporting references.
answered
Dec 8, 2024
English
high-school
1
answer
142k
views
A wedding planner in Boston decides to open a specialty boutique for bridal gowns. This is an example of _____.
asked
Nov 10, 2024
Business
high-school
1
answer
131k
views
Employees are required to contact their records liaison how many weeks before departing dj's?
answered
Oct 3, 2024
Business
high-school
1
answer
45.5k
views
"ONE DAY WHIT MY FAMILY" REALIZAR 15 ORACIONES QUE YO HAGA CON MI FAMILIA ( inventadas solo necesito las oraciones) EN NAVIDAD O AÑO NUEVO
asked
Sep 20, 2024
English
college
1
answer
31.7k
views
What does the sign indicate? 1) The bridge ahead is narrower than the road. Slow down and use caution. 2) The bridge ahead is wider than the road. Speed up and pass quickly. 3) The bridge ahead is closed.
answered
Sep 19, 2024
Engineering
college
1
answer
227k
views
Write a program that reads a list of words. Then, the program outputs those words and their frequencies (case insensitive). a) Implement the program using Python. b) Utilize a dictionary to store word
answered
Aug 30, 2024
Computers & Tech
high-school
1
answer
234k
views
The Popol Vuh: discusses the conquests of the Cancuen kings. provides detailed information about the Maya law system. tells the Maya story of creation. provides a list of important astronomical dates for
answered
Aug 22, 2024
History
college
1
answer
90.2k
views
When you add an RSS feed to Hootsuite, posts from blogs and websites you designate will be: A) Prevented from being posted to your feed. B) Put into a 'Post-Approvals Queue' for review by your organization's
answered
Jul 31, 2024
Computers & Tech
high-school
1
answer
33.1k
views
Name 2 reasons the following statement is not true: "The goal of natural selection is to produce perfect organisms. "
answered
Jul 18, 2024
Biology
high-school
1
answer
125k
views
How way are there to answer a 15 question test if are 25 choices in the answer bank
asked
Jul 6, 2024
Mathematics
college
1
answer
167k
views
(03.01 MC) Is (x + 5) a factor of f(x) = x³ - 4x² + 3x + 7? explain
answered
May 25, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
33.6k
views
What is the price of the 40 oz prime tomahawk ribeye steak? A) $40 B) $80 C) $100 D) $125
answered
May 10, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
59.5k
views
Cynthia invested $12,000 in a savings account. if the interest rate is 6% per year, how much will be in the account in 10 years for quarterly compounding? Round your answer to the nearest cent. Do NOT
asked
May 2, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
30.0k
views
Job description and position description are two distinct concepts, collectively becoming the building blocks of the position classification systems and management systems. a.True b.False
answered
Apr 28, 2024
Business
college
1
answer
668
views
A resource group can contain resources from multiple Azure regions. a) True b) False
answered
Feb 7, 2024
Computers & Tech
high-school
1
answer
228k
views
Which equation to represent the following sentence: Two pounds of nuts costs x dollars per pound and four pounds of chocolate costs $3 per pound combining to a total amount of $20. 2x+60=4 2(x+4)=20 2x+12=20
answered
Jan 1, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
5.6k
views
The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?
asked
Dec 26, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
97.0k
views
Please help :(( Find the area and perimeter / circumference of each shape. If needed, rounded to the nearest tenth. Use 3.14 for pi. I put in some of the correct answers (I think), I just need help with
answered
Dec 22, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
75.3k
views
4.8 L sample of helium gas contains 0.22 moles of helium - How many additional moles of herum gas must be added to the sample to obtain a volume of 6-4L?
asked
Nov 11, 2023
Chemistry
high-school
1
answer
234k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org