menu
QAmmunity.org
Recent activity by GCon
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by GCon
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by GCon
Filter
User GCon
Recent activity
All questions
All answers
Which key details should be included in an effective summary of the "Address to the Niagara Movement"? Select Yes or No for each detail. Detail Economic opportunities are expanding in Black communities.
answered
Aug 4, 2024
History
college
2
answers
8.3k
views
What animal did the soldiers have to eat when food supplies were low? O Ground hogs O Skunks O Dogs O Snakes
asked
Jun 2, 2024
Biology
college
1
answer
181k
views
A farmer is going to divide her40 acre farm between two crops. Seed for crop A costs $30 per acre. Seedfor crop B costs $15 per acre. The farmer can spend at most $1050 on seed.If crop B brings in a profit
answered
Nov 26, 2023
Mathematics
college
1
answer
143k
views
An amoeba moves by pushing out small projections called _______ and then pulling the rest of the organism along.A) pelliclesB) pseudopodiaC) bacterial conjugatesD) spores
asked
Nov 23, 2023
Biology
college
1
answer
133k
views
Write the inequality this number line represents. -2 -1 0 1 2 3 4 5 6 7
answered
Oct 15, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
148k
views
-2/3+2 3/8 as a mixed number in simplest form
answered
Aug 19, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
104k
views
Which part of the nephron acts as a countercurrent multiplier?.
answered
Jun 16, 2023
Health
high-school
1
answer
150k
views
Which of these led to the stock market crash of 1929, and, in turn, helped cause the Great Depression? Select all that apply. O buying stock on margin O overproduction in agriculture and industry O prohibition
answered
May 13, 2023
History
high-school
1
answer
177k
views
For each additional slice of pizza that is purchased, by how much does the total cost of lunch increase? $1.50 $2.00 $2.50 $3.00
asked
Apr 12, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
177k
views
I Need Math help please i attached the image below with the question
answered
Feb 22, 2023
Mathematics
college
1
answer
190k
views
What is the main metabolic process that releases energy in the food we eat?
asked
Dec 22, 2022
Health
high-school
1
answer
143k
views
Solve for A 6a = -30
asked
Dec 9, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
173k
views
Which of the following is a reason a cell may divide: A- The cell has become damaged B- The cell wants to divide C- Both a and b D- Neither a nor b
answered
Oct 22, 2022
Biology
high-school
1
answer
231k
views
which of these do you do first. when planning your career? a. make a list of you job preferences and skills. b. apply for as many jobs as you can. c. have a mock interview with a family member or friend.
asked
Sep 13, 2022
Business
high-school
1
answer
229k
views
Which two are the most similar? A: comets and asteroids B:comets and meteorites C:asteroids and meteoroids D: asteroids and meteorites
answered
Sep 12, 2022
Biology
college
1
answer
13.6k
views
Please don’t use any links they don’t work.
asked
Aug 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
82.7k
views
Mary rides her bike 45 1/2 miles in 1 5/8 hours if she rides at a constant rate how far will she ride in one hour
answered
Aug 9, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
229k
views
Read the sentence. The flower pendant on her necklace was symbolic of her love for nature. How does the addition of the suffix "-ic" alter the meaning of the word "symbol"? not needing a symbol by means
answered
Jul 25, 2022
Health
high-school
2
answers
184k
views
A 64-fluid-ounce bottle of bleach costs $2.56. What is the price per cup?
answered
Jun 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
10.8k
views
How did regents affect the rise to power of military leaders in Japan?
answered
Jun 17, 2022
Social Studies
high-school
2
answers
91.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Search QAmmunity.org