menu
QAmmunity.org
Answers by Fabian Nicollier
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Fabian Nicollier
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Fabian Nicollier
Filter
User Fabian Nicollier
Recent activity
All questions
All answers
A set of 3 pens costs $1.68. At that unit price, how much would one pen cost?
answered
Dec 21, 2023
Mathematics
college
1
vote
37.8k
views
how did the differing political priorties of the north and the south affect the outcome of the civil war
answered
Dec 9, 2023
History
high-school
11
votes
44.8k
views
Brendan thinks his pet goldfish, Finn, might be lonely. So, Brendan buys another goldfish to keep Finn company. He also buys a large 10-gallon tank so the two fish can swim together. If Finn currently
answered
Aug 19, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
220k
views
What kind of figurative language does the passage use? metaphor simile personification hyperbole
answered
Jul 15, 2023
English
college
7
votes
117k
views
During world war ii, some governments created a system to ration the distribution of certain resources such as petroleum. How did this new system of regulation affect the distribution of resources in the
answered
Jul 11, 2023
History
high-school
7
votes
2.7k
views
What does y equal in the solution of the system of equations below? 5y-3x-4z=22 2z-2x=-6 2z+3x=-6
answered
Jan 3, 2023
Mathematics
college
6
votes
205k
views
10 points 6. Which of the following tables best describes the electrical charges of atomic particles? (LOOK AT THE PICTURE) NO LINKS
answered
Nov 13, 2022
Chemistry
high-school
4
votes
116k
views
World War II was one of the most significant events of the 1900s and one of the most important events in US history. Think about how much the United States changed between the Great Depression and the
answered
Oct 18, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
150k
views
Hi I need an answer really quick please help me (this is actually kinda easy)
answered
Aug 15, 2022
Mathematics
middle-school
9
votes
200k
views
IRREGULAR VERBS IN THE PRETERITE. Responda con oraciones completas. 1. ¿Cuándo fuiste (ir) tú de compras a Buenos Aires? Fui de compras a Buenos Aires el año pasado. 2. ¿Dónde dieron (dar) ustedes la fiesta
answered
Jul 24, 2022
Spanish
college
4
votes
212k
views
A circle has diameter 12. What's the circumference? a 24π b 12π c 36π d 144π
answered
Jun 26, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
112k
views
What does Eudora Welty employ as a metaphor for life in "A Worn Path"? the sickness of Phoenix Jackson's grandson the callous behavior of the people Phoenix Jackson meets Phoenix Jackson's journey into
answered
Jun 7, 2022
English
high-school
6
votes
3.0k
views
A rash can indicate the type of disease present. True False
answered
Mar 18, 2022
Biology
high-school
6
votes
175k
views
Porfavor es urgente
answered
Feb 28, 2022
Spanish
college
9
votes
121k
views
A cell phone regularly sells for $210 is on sale for 30% off.
answered
Feb 14, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
108k
views
How do i find BC? Khan Academy
answered
Feb 8, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
68.5k
views
A horse is shown in the scale drawing the height of the horse in the drawing is 4.5 inches the scale that maps the drawing to the actual horse is 1 inch to 1.5 feet using the scale giving enter the actual
answered
Nov 14, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
146k
views
Find the x-intercept of the following linear function: 3x - 2y- 16 QUICK
answered
Oct 20, 2021
Mathematics
college
2
votes
174k
views
What’s the closest thing to real magic?
answered
Sep 6, 2021
Social Studies
high-school
1
vote
126k
views
Instead of developing a head and a tail, an abnormal Drosophila embryo develops two tails. This is most likely due to
answered
Aug 17, 2021
Biology
middle-school
3
votes
233k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.8m
answers
Search QAmmunity.org