37.8k views
0 votes
A set of 3 pens costs $1.68. At that unit price, how much would one pen cost?

1 Answer

1 vote

Answer:

$.56

Explanation:

To find the cost of one pen, take the total cost and divide by the number of pens

$1.68/ 3

$.56 per pen

User Fabian Nicollier
by
6.2k points