menu
QAmmunity.org
Recent activity by Doug Bradshaw
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Doug Bradshaw
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Doug Bradshaw
Filter
User Doug Bradshaw
Recent activity
All questions
All answers
This describes a defined 2-d space, represented by height and width but no depth. a Space Contrast Shape Line
asked
Oct 28, 2023
Arts
high-school
2
answers
168k
views
What is the purpose of the United Nations Universal Dedaration of Human Rights?
answered
May 15, 2023
History
college
1
answer
68.6k
views
Can someone please help me this question?
answered
Apr 27, 2023
Mathematics
college
1
answer
5.5k
views
Find the area of a circle that has the radius given below. Use \frac{{22}} {7} for π. r = \frac{1} {2} in.
answered
Apr 12, 2023
Mathematics
middle-school
1
answer
65.6k
views
I’m having trouble can someone find this answer out
answered
Apr 4, 2023
Mathematics
college
2
answers
7.6k
views
Write the equation in slope-intercept form, and detemine the slope and -intercept. Write the -intercept as an ordered pair.- 5 x + 4y = - 20
asked
Mar 17, 2023
Mathematics
college
1
answer
206k
views
help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeehelp meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeehelp meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
asked
Feb 4, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
150k
views
Titanium is a metal used to make golf clubs. A rectangular bar of this metal measuring 1.96 cm x 2.19 cm x 2.63 cm was found to have a mass of 45.3 g. What is the density of titanium in g/cm3?
answered
Jan 24, 2023
Physics
college
1
answer
134k
views
A 6-pack of envelopes costs $0.84. What is the unit price?
answered
Dec 30, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
111k
views
A 6-pack of envelopes costs $0.84. What is the unit price?
answered
Dec 30, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
111k
views
A 6-pack of envelopes costs $0.84. What is the unit price?
answered
Dec 30, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
111k
views
Name 3 Historical events that had an effect on American literature
asked
Dec 19, 2022
History
college
1
answer
181k
views
PLS HELPP ME 0.27500 in simplest form
answered
Nov 9, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
28.9k
views
&50+ E3 857=6180 150 #130 GELD Four girls have $5.00 to share equally. How much money will each girl get? Explain. What if four girls want to share $5.52 equally? Hov vill each girl get? Explain. answer
asked
Nov 7, 2022
Mathematics
college
1
answer
82.0k
views
Parallel Circuit Series Circuit Electrical Current Electrical Discharge Static Electricity Answers: A Circuit that contains more than one path for current flow. Electric Charge at rest;generally produced
asked
Sep 12, 2022
Physics
middle-school
1
answer
204k
views
The thirteen english colonies are on which coast of the north america? A. The eastern coast B. The southern coast C. The western coast.
answered
Aug 13, 2022
Social Studies
high-school
2
answers
87.4k
views
What is statistics? And census?
asked
Jul 7, 2022
Social Studies
high-school
2
answers
130k
views
Jackson invested 140 in an account paying an interest rate of 3 3/4 compounded quarterly.Lucy invested
answered
May 17, 2022
Mathematics
college
1
answer
157k
views
Read the excerpt from Utopia. The folly of men has enhanced the value of gold and silver because of their scarcity; whereas, on the contrary, it is their opinion that Nature, as an indulgent parent, has
answered
Apr 28, 2022
English
high-school
2
answers
138k
views
Please help I need help with my hw
asked
Mar 19, 2022
Mathematics
college
1
answer
194k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org