menu
QAmmunity.org
Questions by Djalonso
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Djalonso
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Djalonso
Filter
User Djalonso
Recent activity
All questions
All answers
A 7-pack of movie tickets costs $64.33. What is the unit price?
asked
Jun 16, 2024
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
31.8k
views
Drag and drop the climate characteristics to show whether they describe a tropical wet or a tropical wet-dry climate. annual rainfall below 39 inches Tropical Wet Tropical Wet-Dry no seasons rainforests
asked
Mar 10, 2024
Geography
college
1
answer
5
votes
126k
views
What is one of the key tips for running effective meetings according to Guth and Shaw? a) Encourage attendees to multitask during the meeting. b) Keep the agenda flexible and open-ended. c) Minimize participant
asked
Feb 15, 2024
English
high-school
1
answer
1
vote
204k
views
Compile an inventory of community facilities and services in the neighborhood where there is an animal and poultry feeds cottage industry
asked
Feb 1, 2024
Social Studies
college
1
answer
2
votes
173k
views
100 Points!! A tank pumps out liquid at a rate of 12 gallons every 20 days. What is the unit rate in gallons per week? Enter your answer as a mixed number in simplest form in the box. gal/week
asked
Dec 11, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
12
votes
136k
views
?/15 = 72/90 What is missing in this proportion
asked
Nov 25, 2023
Mathematics
college
2
answers
4
votes
184k
views
I need help with my hw I just need the answer
asked
Nov 12, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
172k
views
Question 23 (1 point) Which below is NOT part of the lymphatic system? a spleen b bone marrow C lymph nodes Od tonsils
asked
Sep 2, 2023
Biology
high-school
1
answer
12
votes
196k
views
A person invests $485 in an account that earns 2.2% annual interest compounded continuously. Find when the value of the investment reaches $2,200. If necessary, round to the nearest hundredth. The investment
asked
Nov 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
24
votes
2.5k
views
The table shows the masses of four objects. A 2-column table with 4 rows. The first column labeled object has entries book, rock, box, fish. The second column labeled mass (kilograms) has entries 1.1,
asked
Aug 14, 2022
Social Studies
high-school
2
answers
4
votes
234k
views
HURRY PLS HELP FAST!! Surface water currents are important because they_________ Question 1 options: A. maintain salinity levels in the ocean B. distribute fresh water to northern latitudes C. distribute
asked
Aug 2, 2022
Biology
high-school
1
answer
19
votes
80.6k
views
Which resources could be used a lot when installing a desktop app for synchronization purposes? Choose two answers. CPU Disk space Networking bandwidth RAM
asked
Oct 9, 2021
Computers and Technology
high-school
1
answer
2
votes
217k
views
A farmer is fencing off his field. A diagram is given and shows how the field has been divided into two regions. The area of region one is 950 sq ft. The area of region two is 4845 sq ft. Find the perimeter
asked
Sep 24, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
3.6k
views
Can someone help, "Solve for x and y when 3y=12 and x+y = 6"
asked
Sep 22, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
144k
views
I need help with this
asked
Sep 5, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
203k
views
Can someone please help me solve and explain please?
asked
Jun 11, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
37.0k
views
Plz help this is history ;-;
asked
May 28, 2021
History
high-school
1
answer
1
vote
134k
views
A ticket to see your favorite baseball team costs 47.72 it decreases by $0.44 for revert game loss what equation could you use to find the cost C of a ticket after L losses?
asked
May 17, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
183k
views
Rani is make rice pudding. She uses 3/4 cup of white rice for every 2 cups of milk. How many cups of rice does she need when she uses 3 cups of milk? Show your work.
asked
Mar 23, 2021
Mathematics
college
1
answer
1
vote
168k
views
Read the passages about Queen Victoria. Passage 1: Queen Victoria by E. Gordon Browne On the 1st of December the Queen felt anxious and depressed. Her husband grew worse and could not take food without
asked
Mar 6, 2021
English
high-school
1
answer
5
votes
71.5k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org