menu
QAmmunity.org
Answers by Ddtraveller
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Ddtraveller
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ddtraveller
Filter
User Ddtraveller
Recent activity
All questions
All answers
A painter mixed 6 gallons of red paint with 7.5 gallons of blue paint to make a purple paint. For each ratio of gallons of red paint to gallons of blue paint, identify which will NOT make the same shade
answered
Dec 14, 2023
Mathematics
high-school
14
votes
223k
views
5 What type pf translation is shown? o LLL M IN MÀ N' 17-5-5-1-2 2-1 1. 1 2 3 4 5 6 7 A. A horizontal translation followed by a vertical translation B. a horizontal translation C. a vertical translation
answered
Apr 23, 2023
Mathematics
college
4
votes
135k
views
A 2-pack of juice boxes costs $0.44. What is the price per box? A. $0.44 per box B. $0.88 per box C. $0.22 per box D. $0.11 per box
answered
Mar 13, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
121k
views
Which words encourage student awareness about the new rule? mandatory, come, opportunity after, Thursday, announcement recent, middle school, students rule, decision, believe, think
answered
Nov 20, 2022
English
high-school
7
votes
145k
views
The cost of 5 cans of dog food is 4.35. how much do 11 cans of dog food cost
answered
Nov 8, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
78.8k
views
Explain how Martin Luther King Jr's letter relates to the Civil Rights Timeline.
answered
Oct 21, 2022
English
college
9
votes
228k
views
Can someone help me with this please
answered
Aug 1, 2022
Biology
college
1
vote
40.9k
views
Only my true buddys know these days Ф³Ф Supongo que digamos de las avispas y de lo terribles que son, y de sus horribles "primos", estúpidas chaquetas amarillas. "I guess let's say wasps and how terrible
answered
Apr 14, 2022
Spanish
college
9
votes
5.9k
views
PLEASE HELP ITS URGENT I HAVE 3 MINS AND IM FAILING I REALLY NEED A A ASAP PLEASE HELP
answered
Apr 13, 2022
Mathematics
college
6
votes
200k
views
What is the meaning of the word conspicuous as used in the passage? Use the antonym hidden as a context clue to help you determine the meaning.
answered
Apr 3, 2022
English
middle-school
0
votes
168k
views
Which statement is true about AngleDCB and AngleACF?
answered
Apr 1, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
4.5k
views
Which best states how ideas from classical philosophy were applied to Renaissance government? Ideas from classical philosophy were used to improve the structure and organization of government. Ideas from
answered
Mar 4, 2022
History
high-school
4
votes
85.7k
views
The price of a pair of pants was reduced from $30 to $12. By what percentage was the price of the pair of pants reduced?
answered
Jan 31, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
23.5k
views
7:12 is equivalent to 21:
answered
Jan 8, 2022
Mathematics
high-school
12
votes
166k
views
PLEASE SOMEONE HELP MEEE
answered
Dec 20, 2021
Biology
high-school
0
votes
214k
views
When a person 6 feet tall casts a shadow 10 feet long, how tall is a nearby tree which casts a shadow of 45 feet?
answered
Dec 8, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
195k
views
Find the value mean value of 5,15,25,25,45.
answered
Dec 5, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
2.8k
views
What is the surface area of this composite figure? PLZ HURRY!!!
answered
Sep 11, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
203k
views
Mikkeli OY acquired a brand name with an indefinite life in 2015 for 40,000 markkas. At December 31, 2017, the brand name could be sold for 35,000 markkas, with zero costs to sell. Expected cash flows
answered
Aug 12, 2021
Business
college
7
votes
97.9k
views
In three to five sentences, state one of the benefits of studying music theory and why it's important.
answered
Jul 27, 2021
Arts
high-school
4
votes
7.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Search QAmmunity.org