121k views
15 votes
A 2-pack of juice boxes costs $0.44. What is the price per box?

A. $0.44 per box

B. $0.88 per box

C. $0.22 per box

D. $0.11 per box

2 Answers

4 votes
C. $0.22 per box
To find the price of one since it’s a two pack if you divide it by two you get 22 cents.
User Ddtraveller
by
5.5k points
11 votes

Answer:

C. $0.22 per box

Explanation:

if it's two juice boxes and they cost $0.44 together. You divide by two, since there are two boxes. with that you get your answer, 44÷2=22. making the answer $0.22

User BigRedDog
by
5.5k points