menu
QAmmunity.org
Recent activity by Davide ND
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Davide ND
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Davide ND
Filter
User Davide ND
Recent activity
All questions
All answers
An Alaskan rescue plane traveling 43 m/s drops a package of emergency rations from a height of 108 m to a stranded party of explorers. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2. Where does the package strike
asked
Nov 28, 2023
Physics
college
1
answer
143k
views
Write the slope-intercept form of the equation of each line given the slope and y-intercept. Slope =-10, y-intercept = -5
answered
Nov 27, 2023
Mathematics
college
1
answer
86.6k
views
I need help please! Explain the connection between evangelical Protestantism and the Second Great Awakening
asked
Nov 26, 2023
History
college
1
answer
67.4k
views
What will happen to photosynthsis if light is totally absent during the process?
answered
Oct 21, 2023
Biology
college
2
answers
218k
views
Write and solve a proportion to answer the question. What percent of 15 is 6? (JUST PUT THE ANSWER, DO NOT PUT X=)
answered
Oct 14, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
55.9k
views
a right rectangular prism has a base with an area of 25 1/2 square fet and a volume of 153 cubic feet, what is the heigh, in feet, of the right rectanguar prism?
answered
Oct 12, 2023
Mathematics
college
1
answer
131k
views
What does Friar Lawrence do after hearing that Romeo never received his letter in Act V of Romeo and Juliet? A. Sets off to save Juliet from the tomb B. Gets to work crafting an antidote for Juliet C.
asked
Jul 10, 2023
English
college
1
answer
148k
views
Respond in a complete sentence in Spanish: ¿Sacas tú buenas o malas notas?
answered
May 2, 2023
Spanish
high-school
2
answers
203k
views
Solve for z. Assume the equation has a solution for z. a⋅(t+z)=45z+67
asked
Mar 1, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
136k
views
Price Apple Prices Pounds of Store Apples Uerris Fresh Produce Parson's Market 6 $10.25 $11.34 8 Carol's Apple Orchard Ed's Green Grocery $15.44 9 $18.99 For which store would 7 pounds of apples cost exactly
asked
Feb 12, 2023
Mathematics
college
1
answer
118k
views
Can someone explain
asked
Oct 14, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
122k
views
Solve PLEASE HELP AND HURRY!
answered
Sep 20, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
156k
views
2.1.PS-8 Question Help A package of 4 pairs of insulated gloves costs $29.16. What is the unit price of the pairs of gloves?
asked
Aug 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
210k
views
How many atoms are in 26g of cobalt
answered
Aug 8, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
199k
views
Which property of equality is used to solve -9.5=x/1.6
answered
Jul 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
79.4k
views
Please answer the following 3 questions with a 1 paragraph response: Why is defense important in the game of basketball? What two ways can you play defense in basketball? What are the differences between
asked
Jul 13, 2022
Health
high-school
1
answer
149k
views
What is the measure of ∠XYZ? show your work
answered
Jun 27, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
223k
views
Elsie purchased 2 boxes of party invitations for $6.83 each. She mailed 23 party invitations to her friends and relatives. The cost to mail each invitation was $0.48. What was the total cost, in dollars
answered
Apr 17, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
27.3k
views
Please Answer ASAP THANK YOU
asked
Apr 1, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
77.4k
views
“No union is more profound than marriage, for it embodies the highest ideals of love, fidelity, devotion, sacrifice, and family . . . It would misunderstand these men and women to say they disrespect the
asked
Mar 16, 2022
History
college
1
answer
57.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.4m
questions
8.5m
answers
Search QAmmunity.org