menu
QAmmunity.org
Questions by Ceezy
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Ceezy
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Ceezy
Filter
User Ceezy
Recent activity
All questions
All answers
A shop charges $2.56 for a small 8-ounce soft drink. What is the cost per ounce?
asked
Jan 19, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
124k
views
During the Haitian Revolution, which group executed a well-planned attack on sugar plantations that proved instrumental in overthrowing colonial leadership? a. poor whites b. the planter class c. gens
asked
Jul 18, 2023
History
college
1
answer
0
votes
77.3k
views
What is the answer to this question?
asked
Mar 20, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
24
votes
191k
views
One team of 21 workers splits a bonus of $1,995 equally. They each get the same amount of money. How much money does each worker get?
asked
Jan 14, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
110k
views
What are the prevailing winds from the west toward the east called? Prevailing Westerlies Jet Stream Gulf Stream La Nina
asked
Oct 22, 2022
Physics
high-school
1
answer
2
votes
67.2k
views
Water is the working fluid in an ideal Rankine cycle. The condenser pressure is 8 kPa, and saturated vapor enters the turbine at (a) 18 MPa and (b) 4 MPa. The net power output of the cycle is 100 MW. Determine
asked
Oct 3, 2022
Engineering
college
1
answer
0
votes
7.6k
views
Complete the equation of the line through (-8, -2) and (-4, 6). Use exact numbers.
asked
Dec 13, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
94.8k
views
Daniel and Jack together sell 96 tickets to a raffle. Daniel sold 12 more tickets than his friend. How many raffle tickets each friend sell?
asked
Nov 27, 2021
Mathematics
college
2
answers
4
votes
38.8k
views
Answer please. worth 50 points
asked
Nov 3, 2021
Mathematics
college
2
answers
3
votes
196k
views
Population growth during the Stone Age meant that when the world population had reached about 4,000,000, it began to strain the available food sources. As a result, economic development in areas such as
asked
Oct 13, 2021
Business
college
2
answers
3
votes
59.1k
views
Helpppppp meeee pleaseeeeeeeeee
asked
Sep 19, 2021
Chemistry
middle-school
2
answers
3
votes
59.3k
views
A group of citizens with common interests who try to influence public policy to benefit its members is called a(n) ____________. a. caucus. b. iron triangle. c. interest group. d. lobby.
asked
Sep 11, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
159k
views
A company sells two electronics packages. Package A contains 4 printers and 9 computers and costs $10,100 Package B contains 10 printers and 30 computers and costs $36,000
asked
Jul 23, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
92.1k
views
Chad bought 1 box of raisins. He gave 1/6 of it to one brother, 1/4 to another brother, and he kept the rest for himself. What fraction did he keep? Write the answer in the simplest form
asked
May 19, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
109k
views
Question 3 (1 point) Having an STI (sexually transmitted infection) could impact a person's health physically, emotionally, mentally and socially. O True O False
asked
Mar 10, 2021
Health
high-school
1
answer
1
vote
114k
views
Juliette regardait la télévision quand je/j' . (arriver) Tu une table sur la terrasse au restaurant hier. (choisir) Les joueurs de foot le match la semaine dernière. (perdre) Quand ils étaient petits,
asked
Dec 27, 2020
French
high-school
1
answer
0
votes
95.2k
views
Of the following, who was not a composer? MAchaut Charlemagne LEonin Perotin
asked
Dec 18, 2020
Arts
middle-school
2
answers
0
votes
5.5k
views
Which of these is the best response if your'e worried that someone might be struggling with substance abuse
asked
Sep 7, 2020
Health
middle-school
2
answers
4
votes
92.4k
views
The untimely death of Professor Hathaway halted his groundbreaking research into the uses of solar power. It therefore appears that Hathaway’s research will not result in practical applications.Which one
asked
May 16, 2020
English
college
1
answer
4
votes
235k
views
The first economic question is, " who gets the goods and services produced"! Please select the best answer from the choices provided T F
asked
May 5, 2020
History
middle-school
1
answer
3
votes
204k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Search QAmmunity.org