menu
QAmmunity.org
Answers by Brad Green
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Brad Green
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Brad Green
Filter
User Brad Green
Recent activity
All questions
All answers
4/24 = 1/? denominator=
answered
Dec 9, 2023
Mathematics
high-school
2
votes
163k
views
Who were the important leaders and what were the significant events and impacts of the ashikaga period?
answered
Aug 23, 2023
History
high-school
5
votes
227k
views
what is the conditional relative frequency of drivers to obey the law given that they know the law use percentages to answer and round to one decimal place
answered
Aug 8, 2023
Mathematics
college
0
votes
93.4k
views
Lola is writing an essay on the health benefits of owning a pet. Which source would be the least credible for her essay?
answered
Dec 2, 2022
English
college
5
votes
215k
views
Drama Class - How could you describe "love" in your own words?
answered
Nov 21, 2022
Arts
high-school
12
votes
95.2k
views
A 4.8 pound box of steaks costs $31.20. What is the cost per pound of steaks?
answered
Nov 14, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
23.5k
views
Jervis sells $3,000 of its accounts receivable to Northern Bank in order to obtain necessary cash. Northern Bank charges a 4% factoring fee. What entry should Jervis make to record the transaction? Multiple
answered
Aug 24, 2022
Business
college
4
votes
110k
views
Nitrogen monoxide + oxygen → nitrogen dioxide. How do.i write that in skeleton equation
answered
Aug 5, 2022
Chemistry
high-school
3
votes
110k
views
Help pls................
answered
May 16, 2022
English
middle-school
2
votes
65.2k
views
The Wheel Shop sells other kinds of vehicles. There are bicycles and go-carts in a different room of the shop. Each bicycle has only one seat and each go-cart has only one seat. There are a total of 21
answered
Apr 13, 2022
Mathematics
middle-school
5
votes
234k
views
The line passes through the points (0, 2) and (-2, 2) is parallel to the line:
answered
Mar 28, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
192k
views
If f(x) = 3x2 + 1 and g(x) = 1 – x, what is the value of (f – g)(2)? 12 14 36 38
answered
Mar 21, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
89.3k
views
NEED HELP ASAP!!!!!!!!!!!!! what did the soviet union and the united states have in common during the cold war? This is all my reasons that they are the same but I need 3 more 1. Both the United States
answered
Dec 11, 2021
History
middle-school
3
votes
55.9k
views
Mark the different aspects of slavery below that are true in regards to early cultures.
answered
Oct 28, 2021
History
college
6
votes
229k
views
The increased risk of foreign investments is most often incorporated in capital budgeting models by: (Select the best choice below.) A. calculating certainty equivalents. B. adjusting the discount rate.
answered
Sep 30, 2021
Business
college
6
votes
205k
views
Julie mastered the basic skills of reading, writing, and arithmetic. She recently developed more self-control and is very motivated to do well in school. Julie is most likely on what developmental period?
answered
Sep 8, 2021
Social Studies
high-school
3
votes
233k
views
Jill needs 4 pounds of peanut butter to make peanut butter and jelly sandwiches for a party. She buys peanut butter in jars. The weight of peanut butter in jars is given in ounces. How many ounces of peanut
answered
Aug 27, 2021
Mathematics
college
4
votes
203k
views
Marcus is wanting to prove that parallelogram ABCD is a square. He shows that opposite sides are congruent and opposite sides are parallel. Can he conclude ABCD is a square? Why or why not. Explain your
answered
Jul 23, 2021
Mathematics
college
3
votes
200k
views
Jeffrey Pfeffer and Robert Sutton believed that evidence-based management is founded on the belief that facing the hard facts about what works and accepting the nonsense that passes for sound advice will
answered
May 26, 2021
Business
high-school
4
votes
208k
views
During the prior fiscal year, Cullumber Corp. signed a long-term noncancellable purchase commitment with its primary supplier to purchase $1.78 million of raw materials. Cullumber paid the $1.78 million
answered
Apr 27, 2021
Business
college
1
vote
176k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org