23.5k views
3 votes
A 4.8 pound box of steaks costs $31.20. What is the cost per pound of steaks?​

User Dziamid
by
4.8k points

1 Answer

0 votes

Answer:

$6.50

Explanation:

Since we want $ per lb, we divide the dollar amount by the lb amount.

$31.20/(4.8 lb) = $6.50/lb

Answer: 6.50 $/lb

User Brad Green
by
5.0k points