menu
QAmmunity.org
Answers by BorisTB
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by BorisTB
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by BorisTB
Filter
User BorisTB
Recent activity
All questions
All answers
Select the correct answer. Which of these statements best completes the conversation? Florence: Qu'est-ce que tu penses de notre professeur? Lorette: А. Je suis d'accord. B. Tu as raison. C. Je pense à
answered
Jun 3, 2022
French
high-school
6
votes
122k
views
Xie Company identified the following activities, costs, and activity drivers for this year. The company manufactures two types of go-karts: Deluxe and Basic. Activity Expected Costs Expected Activity Handling
answered
May 24, 2022
Business
college
7
votes
123k
views
Tickets to Disneyland used to cost $109. They have decided to increase the price by 41%. What is the new cost of disneyland tickets? QUICK
answered
May 23, 2022
Mathematics
college
6
votes
58.8k
views
HELP! what is the unit rate???
answered
Mar 30, 2022
Mathematics
college
1
vote
17.7k
views
Question 3 The following chart shows where the various forms of carbon are found. What correction needs to be made? Atmosphere Biosphere Hydrosphere Lithosphere Methane Carbohydrates Carbon dioxide Carbonate
answered
Mar 25, 2022
Chemistry
college
4
votes
187k
views
Please look at attached file
answered
Nov 13, 2021
Mathematics
college
5
votes
57.4k
views
Which of these tasks can be accomplished when the drop-down menu of the Bullets icon is clicked?
answered
Oct 20, 2021
Computers and Technology
high-school
2
votes
191k
views
Take away my first letter and I remain the same. Take away my last letter and I remain unchanged. Remove all my letters and I'm still me. What am I?
answered
Aug 28, 2021
Chemistry
high-school
4
votes
43.9k
views
Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
answered
Aug 18, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
170k
views
Anthropology focuses on "nonliterate" societies because: they are rapidly disappearing they are more diverse they are easier to analyze they are older
answered
Aug 12, 2021
Social Studies
college
1
vote
68.1k
views
At the instant shown car A is travelling with a velocity of 24 m/s and which is decreasing at 4 m/s2 along the highway. At the same instant B is travelling on the trumpet interchange curve with a speed
answered
Jun 29, 2021
Engineering
college
4
votes
25.8k
views
“Trojans do not trust this horse. Whatever it may be, I fear the Greeks, Even when they bring us gifts.” what does this quote symbolize
answered
Jun 26, 2021
English
high-school
4
votes
137k
views
Kirsten has 9 syrup containers from a local cafe. There are 6 milliliters of syrup per container.
answered
Jun 20, 2021
Mathematics
college
3
votes
203k
views
a mountain climber lies flat on the surface of a glacier (assumed frictionless), which is inclined at 30 degrees to the horizontal. he remains stationary because he is holding on to a rope that is attached
answered
Jun 10, 2021
Physics
college
7
votes
209k
views
What best describes the quadrilateral
answered
May 30, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
20.0k
views
Smythe Co. makes furniture. The following data are taken from its production plans for the year. Direct labor costs $5,680,000 Hazardous waste disposal costs 620,000 Chairs Tables Expected production 207,
answered
Apr 21, 2021
Business
college
6
votes
67.3k
views
A specimen of aluminum having a rectangular cross section 9.6 mm × 12.9 mm (0.3780 in. × 0.5079 in.) is pulled in tension with 35400 N (7958 lbf) force, producing only elastic deformation. The elastic
answered
Mar 11, 2021
Engineering
college
3
votes
196k
views
What is a scale and why do you use it?
answered
Mar 8, 2021
Chemistry
high-school
5
votes
185k
views
Which two events were causes of the American revolution? A. The boston tea party B. The French Revolution C. The treaty of paris of 1768 D. The British occupation of Boston
answered
Jan 21, 2021
History
high-school
6
votes
138k
views
write an algebraic expression to model the situation at your after school job you earn $7.75 per hour and are expected to pay a one time fee of $17 for the uniform. If you work x hours per week how much
answered
Dec 17, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
148k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org