menu
QAmmunity.org
Answers by Bolton
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Bolton
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Bolton
Filter
User Bolton
Recent activity
All questions
All answers
How does the gravitational force of the moon affect Earth? (1 point) A) The moon's gravity is too small to affect Earth. B) The moon's gravity pulls on Earth's oceans, causing tides. C) The moon's gravity
answered
Dec 3, 2023
Biology
high-school
10
votes
195k
views
I am completely confused on what I have to do here
answered
Sep 29, 2023
Mathematics
high-school
8
votes
168k
views
Explain the mistake 13x+4 =17x
answered
Sep 24, 2023
Mathematics
high-school
9
votes
74.3k
views
The author of a humorous story has purposely made some ideas and events seem less important than they really are. Which literary device is the writer using? paradox irony hyperbole
answered
Nov 17, 2022
English
high-school
3
votes
194k
views
Do you think the human species is part of the Earth’s ecosystem?
answered
Nov 11, 2022
Biology
college
5
votes
234k
views
1/2 and 3/5 1/2 and 1/3
answered
Oct 3, 2022
Mathematics
college
8
votes
144k
views
Under the Roman Empire, citizenship and loyalty to the empire governed society. What governed society after the empire fell? a strong professional military a bond of language and culture centralized rule
answered
Sep 27, 2022
Social Studies
high-school
3
votes
137k
views
Peace and development are complementary to each other. Justify.
answered
Sep 25, 2022
Social Studies
high-school
1
vote
229k
views
(5+5) + (5 + 6) + (5 + 7) + (5 + 8) + .... + (5 + 14) + (5 + 15) (11 times 10) + what number? A, 15 B, 50 C, 55 D, 99
answered
Sep 8, 2022
Mathematics
college
5
votes
207k
views
I need help pelase help me it’s due today
answered
May 19, 2022
Spanish
high-school
3
votes
106k
views
warfaa is setting up anew business. before selling anything he bought avan for $4500,a shop for $2000 and stock of good for $1500, he did not pay in full for the stock and still ownest $1000 from respect
answered
Apr 9, 2022
Business
college
5
votes
156k
views
Maisy hiked for 5 hours and burned 750 calories. She wants to find out how many calories she burned per hour, so she wrote the equation 5x=750 , where x represents the number of calories Maisy burned per
answered
Mar 9, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
109k
views
Explain how you can compare the cost of two items that are different sizes.
answered
Dec 19, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
109k
views
Was the colonization of Africa by European countries a good thing for the future of Africa? Why or Why not?
answered
Dec 7, 2021
Geography
high-school
4
votes
95.0k
views
Which best describes Earth's magnetic field lines? The field lines go out of Earth near the South Pole, enter Earth in the North Pole, and are aligned with the geographi poles. The field lines go out of
answered
Aug 14, 2021
Chemistry
middle-school
4
votes
206k
views
The average number of different products offered in each product line (also called assortment) ...is known as the ___________________. Examples: Procter & Gamble markets three brands of deodorants: Old
answered
Jul 13, 2021
Business
college
3
votes
212k
views
What is the fraction equivalent to 488%?
answered
Jun 22, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
179k
views
What role did Chinese people play in the mongol government
answered
Jun 13, 2021
History
middle-school
5
votes
171k
views
HELP ME ASAP! TYSMMM Ten family size bags of chips cost $15.00. What is the cost per bag? How much would 11 bags cost?
answered
Apr 11, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
211k
views
What is the expanded form of 894?
answered
Mar 29, 2021
Mathematics
college
7
votes
164k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org